Saft, sylt, chutney eller en näve till fisken. För den som har en dignande vinbärsbuske finns det mycket att hitta på med de syrliga bären.
Det är ett riktigt vinbärsår i år. Orsaken är att det inte varit nattfrost under blomningstiden.
– Generellt är det gott om vinbär, men i vissa områden har det varit problem med pollinationen. Många insekter har strukit med under den kalla vintern, säger Kirsten Jensen, trädgårdsrådgivare för yrkesodlare vid länsstyrelsen, till TT.
Vinbäret kan i Sverige inte mäta sig i popularitet med till exempel jordgubben, men Kirsten Jensen tycker att bäret förtjänar större uppskattning.
– Det finns många olika sätt att använda det på. Man kan förstås göra sylt, saft och marmelad, men också chutney. I Finland gör de ett vitt dessertvin som smakar svarta vinbär. I Tyskland och Holland har de vita eller röda vinbär i stället för en citronskiva till fisken, säger hon.
I Sverige finns ett tiotal industriella vinbärsodlare och mellan 25 och 30 som odlar för självplockning.
– Vi behöver få upp produktionen. Sverige har ett väldigt bra klimat för vinbär.
Den som har en vinbärsbuske, men inte är förtjust i bären, kan använda bladen i sallad.
– Då ska man ta de små och nya, säger Kirsten Jensen.