Brand i Nordstan i Göteborg

Publicerad 2011-12-11 05:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vid åttatiden på morgonen hade räddningstjänsten fått branden i Nordstan under kontroll.

– Vi håller på med eftersläckning och ventilerar ut rök. Men läget är under kontroll, säger Hans Carlsson, arbetsledare på Storgöteborgs räddningstjänsts ledningscentral.

Enligt Carlsson är köpcentret "inte så allvarligt rökskadat" eftersom röken från den pyrande elden var tunn.

Räddningstjänsten kommer att vara kvar och arbeta ytterligare några timmar.

Branden började i klädbutiken Cassels och spred sig sedan till Kapp-Ahl-butiken, berättar Lars Hellström.

Butikerna ligger mot Östra Hamngatan mellan Köpmansgatan och Postgatan.

Enligt polisen var det ett kabelfel som ligger bakom branden.

– Man har fått bryta upp väggar för att branden inte skulle sprida sig, sade Janne Weirén vid länskommunikationscentralen i Västra Götaland till DN.se.

Eftersom ett tekniskt fel antas ligga bakom händelsen finns ingen misstanke om brott. Ingen person har heller kommit till skada.

Julhandeln i Nordstan kommer till stor del att kunna fortsätta som vanligt under dagen. De enda avspärrningar räddningstjänsten behåller är dem runt de drabbade butikerna mellan Postgatan 39 och 45.

– Läget är stabilt och lugnt. Vi jobbar nu med att säkra att det inte finns någon mer brandhärd och det ser positivt ut. Sedan vill vi få kontroll på de rök- och vattenskador som branden orsakat, säger räddningsledare Svante Carlsson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 141 27 tweets 114 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.