Brandman svårt frätskadad

Publicerad 2011-11-29 18:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En brandman i Göteborg ligger nedsövd efter att ha fått svåra skador när han drack ur en flaska fylld med mycket frätande ammoniak. ”Detta är fullständigt oförklarligt”, säger räddningschefen Nils Andréasson.

Under måndagen genomförde Räddningstjänsten i Storgöteborg en planerad rökdykarövning. När övningen var färdig skulle brandmannen släcka törsten med en flaska vatten som stod på en bänk. Men det var inte vatten i flaskan, den var i stället fylld med 25-procentig ammoniak.

– Han hann ta två stycken rejäla klunkar innan han kräktes upp alltihop. Men han fick frätskador i munnen, ner i svalget och ner mot magsäcken, säger räddningschef Nils Andréasson.

Brandmannen, som beskrivs som erfaren, ligger nedsövd på Sahlgrenska Universitetssjukhus. Hans tillstånd betecknas som stabilt, men allvarligt.

Hur en dryckesflaska fylld med frätande ammoniak letat sig in på räddningstjänstens övningsanläggning kan inte Nils Andréasson svara på.

– Vi använde ammoniak i en kemikalieövning för sex månader sedan. Men vi har inte använt det sedan dess. Vi ser ingen förklaring till det här, säger han.

Händelsen är anmäld till polisen och Arbetsmiljöverket. Räddningstjänsten genomför även en egen utredning kring fallet.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.