Bristande kunskap om mat

Uppdaterad 2010-03-24 10:21. Publicerad 2010-03-22 09:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kunskapen om mat brister. Mer än hälften av svenskarna vet inte att falukorv är ett halvfabrikat. Svenskarna har stora kunskapsbrister om mat. Få vet att falukorv och pesto inte är råvaror. Det visar en undersökning gjord bland 1 000 personer.

Uppmärksamheten kring matindustrin och vad vi stoppar i oss har aldrig varit större. Allt fler har blivit medvetna om hur många tillsatser som finns i olika matvaror, men den nya undersökningen från Novus Opinion visar att svenska folket har dålig koll på vad som är halvfabrikat och inte. Hela 52 procent av de tillfrågade tror inte att falukorv är ett halvfabrikat.

- Folk vet inte vad halvfabrikat är och det finns ingen bra definition. Det ser industrin som positivt för då kan man lägga vad som helst i begreppet, säger Kicki Theander, vd för Middagsfrid, som beställt undersökningen.

Kicki Theander anser att Mat som är upphettad eller behandlad på flera sätt bör kallas halvfabrikat.

Hela 37 procent tror inte att tortellini är ett hel- eller halvfabrikat, siffran för pesto är också den 37 procent.

- Det visar att många använder hel- och halvfabrikat i större utsträckning än vad de själva vill, säger Kicki Theander.

Maria Lennernäs är professor i mat- och måltidskunskap vid Kristianstads högskola. Hon tycker att vi vet för lite om vad vi ska äta:

- Jag tror inte att människor vet skillnaden mellan näringsämne och energi. Vi stoppar i oss för mycket kalorier, därför att vi förväxlar detta med näringsriktig mat.

Maria Lennernäs pekar på att få vet hur mycket energi kroppen behöver, samtidigt köper vi de billigaste varorna.

- Men det är många som aldrig skulle drömma om att använda den billigaste motoroljan till bilen, säger hon.

Undersökningen visar också att 43 procent använder färdigställda eller nästan färdigställda livsmedel i matlagningen en till två gånger i veckan.

- Det vore bättre om vi lade mindre pengar på tillsatser, som många av dessa livsmedel innehåller. Dessutom är mat väldigt känslig för upphettning. Så fort man börjar bearbeta en råvara försvinner mycket av näringsvärdet, säger Kicki Theander.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 4 3 tweets 1 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 141 27 tweets 114 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.