DN granskar kampen mot grova brott

Brottsoffer som lockbeten effektivt mot utpressare

Publicerad 2009-03-10 21:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För att stävja den ökande utpressningsbrottsligheten tar polisen till nya arbetssätt. I allt fler fall övertalas offren att spela med och agera lockbeten. – Så länge det redovisas öppet är det en bra metod, säger Stefan Johansson vid Riksåklagaren.

I går åtalades fyra män för att ha försökt pressa en Malmöföretagare på 200 000 kronor. Männen tillhör ”Black Cobra”, ett kriminellt gäng från Danmark som fått fäste i Skåne.
Polisen slog till när gängmedlemmarna besökte offrets firma. Men i stället för att inripa direkt hade man fått åklagarens tillstånd att avvakta tills utpressningsförsöket bedömdes vara fullbordat.

– Målsäganden hade riggats med utrustning. Dessutom följde två polismän skeendet från angränsande rum, berättar kriminalinspektör Dan Granvik.

På en film som nu kommer att spelas upp i Malmö tingsrätt hörs hur de åtalade hotar sitt offer genom att säga ”antingen åker hela ditt företag bort eller du betalar”.
Fallet är ett exempel på hur polisen numera ofta går ett steg längre för att klara upp de allt fler utpressningar som anmäls. Liknande fällor har nyligen gillrats på olika håll i landet:

På Östermalm i Stockholm greps supportrar till Hells Angels utanför ett fastighetsbolag. I en söderförort lockades två hantverkare till ett möte med en villaägare som tidigare fått sin bil uppeldad. Och i Tomelilla låg polisen i bakhåll när en känd indrivare sökte upp sitt offer. Metoden kallas bevisprovokation och är effektiv ur polisperspektiv.

– För tidiga ingripanden ger ofta sämre bevisläge. Men det gäller att inte utsätta målsäganden för fara, säger Dan Granvik och poängterar att polisen måste vara beredd att röja sig vid ”oväntade situationer”.

Även från åklagarhåll får metoden stöd – trots att den inte är reglerad i lag.

– Utpressning tillhör de brott där praxis säger att provokation kan beslutas av åklagare. Villkoren är att det rör sig om allvarlig brottslighet och starka misstankar, kommenterar Stefan Johansson, byråchef vid Riksåklagaren.

Han påminner dock om vikten av att inget hemlighålls för försvaret och domstolen, något som avslöjats ha skett i den uppmärksammade Olle Liljegren-härvan i Stockholm.

– Men slåss man med blanka vapen och redovisar det öppet är det här en bra metod.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Jonas Lindkvist, Jonas Ekströmer / DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Hamnar i Stockholm, Göteborg eller Malmö? Stockholm vill arrangera schlager-EM, men även Göteborgs

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 142 27 tweets 115 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.