Byggprogrammet bra satsning

Publicerad 2010-01-20 06:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den som väljer byggprogrammet på gymnasiet är en vinnare. Sämre är det att gå barn- och fritid och riktigt svårt att få jobb har esteterna.

Genom att kombinera statistik över hur många som går klart en utbildning och hur många som får jobb inom fem år har Dagens Nyheter listat vilka gymnasieval som är de bästa.

Byggeleverna är bäst på att fullfölja utbildningen och av dem som tog examen 2002 hade 91,6 procent jobb 2007. Också fordonsprogrammet gav lätt arbete efter examen, men bara 67,5 procent fullföljde utbildningen.

Nästan hälften av eleverna som gått ut barn- och fritidsprogrammet och hotell-och restaurangprogrammet är arbetslösa i perioder.

Av eleverna på estetiska programmet hade 65,8 procent arbete efter fem år.

Statistiken som DN sammanställt kommer från Statistiska centralbyrån och Skolverket.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.