C-kommunalråd önskar Annie Johansson

Publicerad 2011-04-20 15:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dubbelt så många centerpartistiska kommunalråd vill ha partiets ekonomisk-politiska talesperson Annie Johansson som efterträdare till Maud Olofsson jämfört med IT-minister Anna-Karin Hatt.

Det framgår av en förfrågan som tidningen Dagens Samhälle har gjort bland 27 centerpartistiska kommunstyrelseordförande.

14 av dessa anser att Maud Olofsson gjort sitt. Sju tycker att hon ska sitta kvar och sex svarar inte. Och som efterträdare vill de flesta se Annie Johansson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Buss körde av väg – tolv till sjukhus

Trafiken släpps på igen. Tolv personer har skadats sedan en buss i linjetrafik kört av vägen strax norr om Karlstad.

Foto: Alamy

Rynkig sjuksköterska JO-anmäler sjukhus

En 64-årig manlig sjuksköterska tänkte söka jobb på Södersjukhuset men blev förbannad när han läste annonsen. Tv-seriesnygga sjuksköterskor sökes.

Foto: Roger Turesson Johanna Pettersson är en av konstnärer som ställer ut på Nordiska museet.

Hemslöjden firar 100

Hemslöjden firar i år sitt 100-årsjubileum runt om i Sverige. Såväl Liljevalchs och Nordiska museet deltar i jubileet. ”Vi ska blicka framåt”.

Johanna Pettersson ställer ut. Publikmagnet på Nordiska museet.