Carolin Stenvall, som mördades utanför Gällivare i höstas, levde när hon sköts, konstaterar Socialstyrelsens rättsliga råd. Men advokat Leif Silbersky säger att det inte går att utesluta att kvinnan var hjärndöd när skotten föll.
I slutet av maj inleds rättegången mot Toni Alldén i hovrätten för övre Norrland. Han dömdes i tingsrätten till livstids fängelse för mord på Carolin Stenvall från Piteå.
Domen byggde mycket på rättsläkarens slutsats om att kvinnan levde när hon sköts, åtminstone när hon blev skjuten i ryggen.
På begäran av Toni Alldéns advokat Leif Silbersky har Socialstyrelsens rättsliga råd granskat rättsläkarens rapport och en del övriga handlingar i målet.
Rättsliga rådet har för sin bedömning bett docent Peter Krantz, specialist i rättsmedicin i Lund, att yttra sig.
Han utesluter att Carolin Stenvall tillfogades sina skottskador flera timmar efter döden och delar därmed rättsläkarens slutsatser.
Förhandlingarna i hovrätten kommer att kretsa mycket kring dödsbegreppet.
Toni Alldéns nye advokat Leif Silbersky anser att ingenting finns i rådets utlåtande som visar att kvinnan inte var hjärndöd när hon sköts. Och han kommer att kalla specialisten som gjort utredningen för rättsliga rådet som vittne.
- Jag kommer att låta honom vittna i hovrätten för att visa att hon mycket väl kan ha varit hjärndöd när skotten avlossades, säger Silbersky till TT.
Han säger att sedan 1 januari 1988 är det hjärndöd som räknas som dödsbegrepp i Sverige.
- Man kan aldrig dömas för mord eller dråp på en människa som redan är död.
Toni Alldén har erkänt att han har dödat Carolin Stenvall men hävdar att det skedde genom en olycklig knuff. Han medger vållande till annans död och brott mot griftefrid sedan han skjutit två skott mot kvinnans kropp.
Under hovrättsförhandlingar kommer Leif Silbersky även att begära att hans klient hörs på nytt i stället för att förhöret från tingsrätten spelas upp igen.
- Det beror framför allt på att han var i väldigt dålig kondition när han hördes i tingsrätten. I dag är han i en helt annan balans och därför är det viktigt att man får höra om honom.