Exempelvis Danmarks hälsominister tycker att influensahotet är överdrivet, vad säger du om det?
– Jag vet inte vem som överdriver det. Om vi följer siffrorna från de delar av världen som redan drabbats av pandemin innebär det att cirka 50 svenskar kommer att dö. Det är lika stor chans att vinna på lotteri som att drabbas. Men vi har cykelhjälm på oss trots att vi inte tror att just vi ska dö i en bilolycka och på samma sätt är det viktigt att vaccinera även om mellan 30 och 50 procent av befolkningen inte har någon riskfaktor alls.
Andra länder köper in ansiktsskydd till befolkningen, men inte Sverige, varför?
– WHO har sagt, och samtliga utredningar som gjorts visar, att det inte finns någon säker effekt av ansiktsskydd. För att få effekt ska det vara ansiktsmasker och det är tätsittande saker som man inte klarar av att ha flera timmar i sträck i en daglig verksamhet.
Kan det inte vara smart att få influensan nu, innan masssmittan kommer?
– Jo, om du får en lugn, normal influensa, men du måste veta säkert att den du väljer att smittas av verkligen hade svininfluensa. Av de som misstänkt att de haft det är det bara 10 procent i Sverige som verkligen var smittade. Blir du svårt sjuk och hamnar på sjukhus kommer du nog tycka att du har betett dig dumt. Vaccinationer är välkontrollerade, att smitta sig själv är absolut inte kontrollerbart.
Ur individens perspektiv, vilket är dina främsta argument för vaccinering?
– För det första så kan det allvarligaste annars ske, att du dör och försvinner. Nästa argument är att sjukvården och intensivvården måste kunna fungera och eftersom det här viruset har en tendens att gå på lungorna så kan det inte bara bli trångt på intensivvårdsavdelningarna, utan också så att alla som behöver akut vård kanske inte kan få det. Det tredje är att även om man varken dör eller hamnar på sjukhus så är det en jobbig sjukdom som min känsla säger bör vaccineras bort.
Och dina argument mot vaccinering?
– Jag har bara argument mot vaccinering om man hittar biverkningar av vaccinet som är värre än själva sjukdomen.
Kommer vaccinet att vara helt testat och säkert innan vi får det?
– Det finns inget som talar för att det kommer att gå snett med godkännandet av vaccinet, men det måste förstås göras innan vi ger klartecken. Det får inte vara farligt.
Vad händer om smittspridningen tar fart innan vaccinet når fram?
– Då står vi inför samma situation som på det södra halvklotet. Sjukvården kommer att få det jättetungt, men vi har tamiflu och det har gjorts väldigt mycket smittförebyggande redan.
Är det ändå värt att vaccinera i så fall?
– Ja, för hittills har alla influensor kommit tillbaka och när folk är immuna mot dem så kan de mutera och bli mer aggressiva. Vaccinet har en bred effekt vilket hjälper även mot förändringar i viruset, vilket gör att vi kanske slipper en andra influensavåg.
Hur ska man göra om man misstänker att man redan haft svininfluensan, men inte fått det bekräftat. Kan det vara farligt att vaccinera sig då?
– Nej. Teoretiskt sett kan jag inte se att det borde vara farligt, men kategoriskt nej vill jag inte säga förrän det gjorts tester på det.