Claes Borgström slutar som JämO

Publicerat 2007-03-31 19:48

Claes Borgsström, Sveriges jämställdhetsombudsman slutar den 31 augusti och går tillbaka till arbetet som advokat. Han startar en advokatbyrå tillsammans med före detta justitieminister Thomas Bodström.

Bodström kommer dock att vara kvar som riksdagsman för (s).

- Efter sju år som JämO känner jag att jag vill förändra min arbetssituation. Det är ett hårt tryck på en JämO, och jag skulle vilja styra min arbetsdag utan att ha alla de krav på mig, som det ändå ligger i att vara chef för en stor organisation, säger Claes Borgström till Dagens Nyheter.

- Det är inte så att jag hoppar av i förväg. Jag har varit JämO i sju år, och det innebär att jag har haft en hel ordinarie period på sex år och sedan ett år till. Jag blir 63 år i sommar, och jag vill helt enkelt styra min arbetssituation de sista åren av mitt yrkesliv utan att behöva ta hänsyn till någon annan än mig själv.

JämO, DO - ombudsmannen mot etnisk diskriminering, Homo - ombudsmannen mot diskriminering på grund av sexuell läggning, och handikappombudsmannen ska snart slås ihop till en enda diskrimineringsombudsman.

DN: Går du i protest mot förändringen?

- Nej, det gör jag inte. Jag har hävdat och gör det fortfarande att JämO borde vara kvar som en egen myndighet, men jag känner inget behov av att protestera mot den kommande sammanslagningen genom att lämna mitt arbete. Det har inte med det att göra, säger Claes Borgström till DN.

Det finns nu fyra diskrimineringslagar och fyra diskrimineringsombudsmän. Efter förändringen blir det en gemensam lag och en gemensam myndighet.

- Men det är inte så hemskt mycket som är nytt i själva lagtexterna. Det är mer att man för samman dem till en gemensam lag, säger Claes Borgström.

DN: Är det så att du inte vill vara mindre självständig i den nya gemensamma organisationen?

- Sammanslagningen skulle ändå ske samtidigt med att min mandatperiod gick ut. Regeringen säger visserligen 2008, men det kanske ändå inte blir förrän 2009. Det normala är sex plus tre år, ett generaldirektörsförordnande, och sedan är det klart. Så det här har inte någon koppling till det, faktiskt.

- Det är egentligen tvärtom. Jag tycker att det känns litet trist att missa den här övergången, när de fyra ombudsmännen blir en, för det hade varit roligt att ha varit med om den.

- Även om jag hade velat ha en annan lösning, så hindrar det inte att det finns en dynamik i den här förändringen.

DN: Varför slutar du då?

- Det är av personliga skäl. Jag har varit i advokatyrket, och jag trodde att jag skulle få arbeta något mindre när jag blev jämställdhetsombudsman. Jag var ju tidigare brottmålsadvokat, vilket betyder besök på häktet på kvällstid och så vidare.

- Men det blev faktiskt tvärtom. Det är inte så att jag inte orkar, men jag vill ändå ha en egen styrkraft under de kommande arbetsåren.

- Det passar också i tiden väldigt bra för mig och Thomas Bodström samtidigt att starta en advokatbyrå. Jag har redan umgåtts med de här planerna, och samtidigt känner Thomas Bodström ett intresse av att starta en byrå.

- Och det lustiga är att vi talade med varandra för så där tio år sedan, om att det vore kul att ha en advokatbyrå tillsammans någon gång i framtiden, säger Claes Borgström, som har sagt till regeringen att han stannar som JämO till 31 augusti i år.

DN: Vad är det viktigaste du har kunnat uträtta under de här sju åren, tycker du?

- Jag tycker att vi har fört ett antal mål till Arbetsdomstolen, där vi har fått framgång. Vid två tillfällen gravida kvinnor som har fått upprättelse efter att blivit missgynnade just av skäl som hängde ihop med graviditeten.

- Vi hade ett som gällde sexuella trakasserier, där det blev fastslaget att arbetsgivaren har mycket långtgående krav på sig att vidta åtgärder när man får sexuella trakasserier.

- Förutom de framgångar som vi har haft i Arbetsdomstolen har vi också granskat arbetsgivarnas planer med jämställdhetsplaner och lönekartläggningar på ett oerhört intensivt sätt under min tid. Det är vår kärnverksamhet, och där tycker jag att vi verkligen har gjort ifrån oss.

- Sedan har jag också varit med i det offentliga samtalet, eller i debatten och försökt att ge bidrag till att peka på de problem som vi har på det här området, säger Claes Borgström.

Enligt TV4 skulle Claes Borgströms förordnande sträckt sig fram till 2009.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 81

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 29

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 39

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 57

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.