CSN:s regler är inte anpassade till vissa utbildningars studieupplägg. Därför tvingas tusentals högskolestuderande betala tillbaka delar av studiemedlen.
Många studenter som pluggar vid främst tekniska utbildningar har fått krav på återbetalning av sina studiemedel, trots att de fullföljer sina studier på rätt sätt. I vissa fall hotas de även med polisanmälan.
– Jag vet personer som fått återbetalningskrav på mellan 2 000 och 42 000 kronor. Det är ganska stora summor för en student. Jag tycker det är tragiskt, säger Johan Fagerhem, student på Kungliga tekniska högskolan i Stockholm.
Orsaken till återbetalningskraven är att CSN inte anser att studenterna läst så många poäng som krävs för att få fullt studiemedel under en eller flera terminer.
Det beror på att de tekniska högskolorna ofta fördelar studiepoängen på ett annat sätt än andra lärosäten. På de flesta utbildningar läser studenterna 30 poäng under både vår- och höstterminen. På de tekniska utbildningarna är det vanligt att studierna fördelas annorlunda. Studenterna kan till exempel ta 20 poäng på höstterminen och 40 poäng på vårterminen.
Bara vid KTH är minst 400 studenter drabbade av återbetalningskrav, visar studentkårens kartläggning.
CSN anser att studenterna fuskat och kräver att få tillbaka delar av lån och bidrag som betalats ut. Yvonne Bång Wahlbäck, chef för studentservice på Kungliga Tekniska högskolan, KTH, har svårt att förstå CSN:s resonemang.
– Det är fruktansvärt upprörande att CSN inte kan titta på läsåret, utan bara terminen. De ska naturligtvis inte lägga sig i hur lärosätet lägger upp sin utbildning.
Enligt henne kan tusentals studenter vara drabbade runt om i landet. Liknande problem finns vid universiteten i Linköping och Luleå, och vid Chalmers i Göteborg.
– Det är bra att CSN jagar bidragsfuskare, men problemet är att reglerna inte är anpassade till hur vi lägger upp utbildningarna på programuniversiteteten.
Enligt CSN handlar det om två regelverk som inte går ihop. Myndigheten har påtalat problemen för regeringen.
– Vi har olika lagar som inte är synkade. De här styrsystemen är inte alltid överensstämmande med varanda. Vi har exempelvis olika syn på begreppet heltidsstudier, säger Thomas Svensson, chef på studiestödsavdelningen vid CSN.