”Det blev en smäll och jag flög upp på motorhuven”

Publicerad 2011-01-27 06:46

Foto: Erich Stering

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Astrid Hammarsjö blev påkörd av en bilist på övergångsstället på väg till pendeltågsstationen. Det var mörkt och bilisten hann inte stanna förrän det var för sent.

Det var en januaridag 2009. Precis som tusentals svenskar var Astrid Hammarsjö på väg till jobbet. Hon skulle ta pendeltåget från Stuvsta, strax utanför Stockholm, till jobbet i Botkyrka kommun.

– Jag skulle gå över övergångsstället och tittade mot bilen och uppfattade det som att han skulle stanna. Jag minns att jag tänkte att jag hinner över innan han är framme, säger Astrid Hammarsjö.

Men bilisten hann inte stanna eller såg inte att Astrid Hammarsjö var på väg ut i vägen. Hon hann halvvägs ut i gatan.

– Han tvärnitade, det blev en smäll och jag flög upp på motorhuven. Sedan landade jag på marken med ena benet under mig. Det kändes som en film, du vet att man ser sig själv utifrån, säger Astrid Hammarsjö.

Astrid Hammarsjö hade tur. Olyckan slutade med att hon blev mörbultad, fick en lindrigare axelskada och tvingades vara sjukskriven i några veckor.

– Jag tror inte att bilisten körde särskilt snabbt. Han kom fram till mig, men vi var båda chockade och så mycket mer minns jag inte av vad som hände, berättar Astrid Hammarsjö.

Två privatpersoner stannade till och hjälpte henne till dess att ambulansen kom.

– Man har inte så bra koll själv men jag tror inte att det var särskilt halt, troligen inträffade olyckan därför att det var mörkt, säger hon.

Av de förare som kört på en fotgängare uppger 56 procent att de aldrig sett fotgängaren, enligt undersökningen.

Övergångsstället där olyckan inträffade är ett obevakat ställe utan trafikljus.

– Nu är jag helt återställd, men jag är fortfarande försiktig och chansar aldrig att gå över på ett övergångsställe, säger Astrid Hammarsjö.

Läs mer: Män farligare än kvinnor i trafiken

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu har en kamp börjat mellan de tre största städerna om att få evenemanget.

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.