"Det finns risk för en arabisk bomb"

Publicerad 2011-11-13 06:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det finns en risk att det internationella avtalet om att inte sprida kärnvapen vidare kollapsar och att arabländerna nu försöker skaffa sig egna kärnvapen, varnar den tidigare toppdiplomaten Rolf Ekéus, som är ordförande för den svenska delen av nedrustningsrörelsen Pugwash.

1. Hur allvarligt är hotet från Iran?

– Iran håller på att skaffa sig en möjlighet till kärnvapen. Jag tror inte att något politiskt beslut är fattat i Teheran ännu. Jag tror inte att iranierna kommer att gå över gränsen och bygga färdiga kärnvapen, men de vill ha möjligheten att kunna göra det.

2. Varför vill Iran ha den möjligheten?

– Jag skulle tro att iraniernas yttersta ambition är att en gång kunna kontrollera Mecka och Medina. De vill också kunna kontrollera de enorma ekonomiska resurserna i Gulfen.

3. Hur tror du att Saudiarabien och Egypten kommer att reagera på de allt säkrare rapporterna om att Iran skaffar sig kärnvapen­kapacitet?

– Det finns en risk för en arabisk bomb. Om Iran går över gränsen tror jag att några arabländer kommer att vilja ha en arabisk bomb. Saudiarabien har pengar, men de har inte kommit långt i sitt civila kärnkraftsprogram. Jag skulle tro att de vänder sig till Egypten för teknologin. Blir det akut tror jag att de vänder sig till Pakistan. Men det kan bli komplicerat eftersom det skulle i sin tur sätta Pakistans allierade Kina i spel.

4. Israel talar om en attack på Iran och Frankrike kräver nya, hårda sanktioner. Hur tycker du att omvärlden borde hantera Irans kärnprogram?

– Det är tveksamt om man ska isolera Iran ytterligare. För mig är det enda rimliga svaret att fördjupa dialogen med landet. Jag har många kontakter med Iran och jag ser vilka inre motsättningar som råder mellan olika grupperingar i Teheran. Det borde ge öppningar för diplomati.

5. Hur påverkas Sverige av det som nu händer?

– Om Iran nu skaffar sig teknisk möjlighet att bygga kärnvapen, och länderna omkring svarar på det med en arabisk bomb, då hamnar vi i en mycket olycklig utveckling. Hela ickespridningsregimen riskerar att kollapsa. Men jag tror inte att Sverige behöver frukta att hotas av några iranska missiler. Långräckviddiga missiler kräver en oerhört avancerad teknologi. Och Iran har fullt upp med att klara sitt närområde.

Läs mer: Irans missiler kan gå rakt över Sverige

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu har en kamp börjat mellan de tre största städerna om att få evenemanget.

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.