Det högerextrema våldet har förändrats

Publicerat 2008-12-03 19:58

Året 1999 blev både kulmen på det organiserade högerextrema våldet i Sverige och startår för en mer långsiktig förändring av våldet.

I maj 1999 sköts två polismän, Olov Borén och Robert Karlström, till döds i jakten på bankrånarna i Malexander i Östergötland. Bankrånarna, tre uttalade nazister, dömdes till livstids fängelse.

I juni råkade en journalist som skrivit mycket om högerextremister ut för ett bombattentat mot sin bil i Nacka. Han skadades allvarligt. Hans då åttaårige son klarade sig med lindrigare skador.

I oktober sköts syndikalisten Björn Söderberg ihjäl i sin lägenhet i Sätra i södra Stockholm. Två nazister, 22 och 23 år, dömdes till elva års fängelse för mord. En tredje man fick tre år för skyddande av brottsling.

Efter några år av relativt lugn har våldet ökat på nytt. En anledning är att den högerextrema rörelsen splittrats i delvis konkurrerande mindre grupper. Svenska motståndsrörelsen står för direkt gatukamp och deklarerade förra året att den bytt strategi och avsåg att slå "tillbaka långt mer hänsynslöst" än tidigare. Några exempel:

I september förra året knivskars en ung vänsteraktivist i nacken vid Slussen i Stockholm efter att ha blivit attackerad av anhängare till Svenska motståndsrörelsen. En person, medlem i Svenska motståndsrörelsen, dömdes till fängelse i fem år.

I augusti samma år anföll ett 20-tal maskerade personer besökare på en konsert i Farsta, arrangerad av Ung vänster, och fyra fördes till sjukhus. Svenska motståndsrörelsen tog senare på sig skulden på sin hemsida.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 122

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 2

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.