Prinsessan Madeleines förlovning
”Det sa klick på en italiensk restaurang”
Publicerat 2009-08-11 07:32
Vännerna tyckte att Madeleine och Jonas skulle bli ett perfekt par. De presenterades för varandra – och det sa klick nästan direkt.
Dela med andra:
Prinsessan Madeleines förlovning
- Läs mer
- Prinsessan Madeleine som privatperson
- Förlovningen stor nyhet i Tyskland
- Social kompetens går före blått blod
- Oklart vem som betalar bröllopet
- Jonas Bergström gick ner på knä på Capri
- Högre apanage kan bekosta Madeleines bröllop
- "Absurt behöva be pappa om lov"
- Madeleines bröllop kassako för handeln
- Tätt mellan bröllop nackdel för medierna
- Tyskar och norrmän mest intresserade av Madeleine
- Bakgrund/fakta
- Vem är prinsessan Madeleine?
- Jonas Bergström går hem hos kungen
Hon var 20, han var 23. Gemensamma vännerna Nathalie Rosta och Dag Werner ansåg att de två nog skulle passa bra ihop – och presenterade dem för varandra.
Och prinsessan Madeleine och Jonas Bergström sägs ha funnit varandra direkt.
– Han bjöd henne till restaurang Tarantino på Östermalm i Stockholm. Han hade i förväg tagit reda på att hon tycker om italiensk mat. Det var här det sa klick, säger Åsa Bönnelyche, hovreporter på Svensk Damtidning som var först med nyheten om förlovningen.
– Man kan ju tänka sig att han var lite extra nervös. Han visste ju vem den här kvinnan var.
Nu har de två varit tillsammans i över sju år. Därför var förlovningen ganska väntad, tycker Bönnelyche.
– De är ett etablerat par. De har sedan tidigare Jack Russel-hunden Zorro tillsammans. Madeleine har längtat efter att bilda familj. Alla hennes vänner gifter sig och får barn, de är ju i den åldern. Jag tror att hon legat på kungen.
Åsa Bönnelyche var som enda journalist med på ett dop i juni då Jonas Bergström just blivit farbror för femte gången. Och hon har bara gott att säga om kungaparets blivande svärson:
– Han verkar väldigt familjekär. Han är en välartad kille, var pluggis som liten. Han är inte den coola killen, ingen brat, utan just en trevlig pojke.
– Madeleine har gjort att bra val.
Bönnelyche spår ett vackert bröllop:
– Bilderna blir historiska. Madeleine är vacker som en tavla. De är ett vackert par.
Läs mer: Vem är prinsessan Madeleine?
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.














