Ett fåtal personer i Sverige är benägna att utföra terrorhandlingar. Det bedömer Säkerhetspolisen i sin nya rapport om islamistisk extremism.
Det var i februari i år som regeringen gav Säkerhetspolisen i uppdrag att granska förekomsten av våldsbejakande islamistisk extremism i Sverige.
I Säpos rapport står det att det i Sverige finns ett antal nätverk som verkar utifrån en våldsbejakande islamistisk extremistisk ideologi. Knappt 200 personer är aktiva i dessa och det finns enligt Säpo inga belägg för att antalet personer som radikaliseras i Sverige ökar.
Nätverken agerar och propagerar dels mot utländska trupper i muslimska länder, dels mot regimer som anses vara korrumperade och inte står för den tolkning av islam som nätverken anser vara den enda sanna. Och aktivisterna i dessa nätverk bedriver verksamhet i syfte att stödja och underlätta terroristbrott, främst i andra länder.
Säpo konstaterar att hotet från denna extremism för närvarande inte är ett hot mot samhällets grundläggande strukturer, Sveriges styrelseskick eller centrala statsledning.
Aktivisterna är i huvudsak män. Kvinnorna utgörs av till övervägande del av hustrur eller före detta hustrur till män inom nätverken. Genomsnittsåldern för alla aktivister är 36 år.
Personerna har sina rötter i 25 olika länder, där Sverige är den tredje vanligaste födelsenationen. Av dem som är födda utomlands är cirka 60 procent svenska medborgare.
Säpo skriver att det i dag finns "ett litet antal personer i våldsbejakande islamistiska extremistmiljöer som bedöms ha förmåga att utföra våldshandlingar i form av attentat."
Säpo anser det mindre troligt att det i Sverige finns personer som har förmåga att genomföra storskaliga attentat.