Pressfrihetspriset Guldpennan
Dissidentkollega tog emot priset
Publicerat 2008-06-02 12:07
Li Jianhong tog emot priset vid ceremonin.
Björn Larsson Rosvall/Scanpix
– Ödet gjorde mig till journalist. Jag har fått betala ett högt pris för det, men ångrar ingenting. Det försäkrade Li Changqing när han via den kvinnlig kollegan och dissidenten Li Jianhong tackade tidningarnas världsorganisation för Golden Pen-priset.
Li Changqing vägrades, som DN rapporterade i måndagstidningen, utresa till kongressen i Göteborg, där World Association of Newspapers (WAN) delar ut årets Golden Pen-pris.
När även hans hustru och dotter stoppades av de kinesiska myndigheterna, engagerades Li Jianhong, en frilansande nätjournalist med Shanghai som bas.
Tryckfrihetspriset innebär en stor uppmuntran för Li Changqing och för alla journalister som verkar i Kina. Att kinesiska journalister två år i rad uppmärksammats på grund av brott mot pressfriheten av WAN borde vara en tankeställare för de kinesiska myndigheterna, säger Li Jianhong till DN.
Också hon har väckt ont blod bland de kinesiska myndigheterna. Bland annat har två av hennes sajter blockerats.
Li Jianhong framförde även en hälsning från förra årets pristagare Shi Tao, som hon lyckats besöka i fängelset genom att utge sig för att vara hans dotter.
Han är vid gott mod, sade Li Jianhong om Shi Tao som suttit fyra år i fängelse, halva straffet.
På WAN:s kongress framträdde även 1995 års pristagare, kinesiskan Gao-Yu, som avtjänade ett fängelsestraff när hon tilldelades Golden Pen-priset.
Hon hälsades av tidningsmakare från hela världen med en stående applåd när hon efter 13 år kunde möta sina kolleger på WAN:s kongress.
Det var rörande. Priset stärker inte bara mig som mottagare utan alla kinesiska journalister som sitt i fängelse eller som med stort mod slåss för det fria ordet och därmed riskerar att förlora sitt jobb, säger Gao-Yu till DN.
Li Jianhong manade de kinesiska myndigheterna att frige alla fängslade journalister till OS-starten den 8 augusti. Gao-Yu manade i sin tur svenska affärsintressen att tänka sig för i Kina:
Tänk på pressfriheten och värna om öppenhet i kontakterna med Kina. Affärerna får inte gå ut över yttrande- och tryckfriheten.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Hur är din bil värderad?
Vi hjälper dig med värderingen, snabbt, individuellt, pålitligt.












