DN:s läsare fortsätter bli fler

Publicerad 2009-10-08 00:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dagens Nyheters läsarsiffror ökar för andra året i rad. Det visar statistik från Orvesto för perioden maj–augusti.

Allt fler läser Dagens Nyheter. Under perioden maj–augusti ökade antalet läsare på vardagar med 3 procent till 905.000, jämfört med samma period i fjol. Det visar siffror från Orvesto. Uppgången var ännu större på söndagar då läsandet ökade med närmare 5 procent till 931.000.

– Det är roligt att ännu fler läser tidningen. Det är en bekräftelse på att läsarna tycker om Dagens Nyheter, säger tidningens chefredaktör Thorbjörn Larsson.

– Det är extra kul med söndagarna då vi ökar med 43.000 läsare jämfört med förra året. Vi har satsat mycket på söndagsläsning med DN Söndag och Din Ekonomi, tillägger han.

Sedan Thorbjörn Larsson tillträdde som chefredaktör för tre år sedan har antalet läsare ökat med 4 procent på vardagar, från 869.000 till 905.000. Söndagsläsningen har ökat med över 7 procent till 931.000 under perioden.

Och uppgången fortsätter, avslöjar Thorbjörn Larsson.

– Efter den här perioden har vi fortsatt att satsa ännu mer på helg-läsning med Kultursöndag. Och vi vet att läsandet fortsätter att öka. I september hade vi i genomsnitt 1.070.000 läsare på söndagarna, varav 643.000 i Stockholm.

Även vd Lena Herrmann är nöjd. Hon uppger att det ökande läsandet inte grundas på fler prenumerationer med hög rabatt.

– Det är precis tvärtom! Läsandet ökar samtidigt som vi valt att minska upplagan där den är minst lönsam. Det är en del av vårt resultatförbättringsprogram, säger hon.

Hur ser prenumerationsstocken ut?

– Antalet trogna prenumeranter fortsätter att öka. Vi gör en bättre tidning och vi har blivit bättre på att sälja den.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.