Dom i uppmärksammad barnporrhärva

Publicerad 2011-10-17 14:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En 43-årig man från Borlänge, huvudman i den uppmärksammade barnporrhärvan, döms av Falu tingsrätt till ett års fängelse för grovt barnpornografibrott.

Alla de övriga 23 åtalade, där samtliga är kvinnor, döms till bland annat böter och villkorliga domar.

Kvinnorna döms till barnpornografibrott av normalgraden. Att det inte blir fråga om ringa brott beror på att bilderna i vissa fall är särskilt hänsynslösa.

Bilderna, och i vissa fall filmerna, skildrar barn som våldtas på olika sätt av vuxna personer. Ibland är barnen fastbundna.

Åklagarens bevisning visar att bilderna har skickats till kvinnorna, skriver rätten. Chattsamtalen mellan kvinnorna och mannen uppnår "med råge" syftet att bevisa att kvinnorna velat ha bilder från mannen, enligt domen.

Om den 43-årige huvudmannen skriver rätten att enbart innehavet av barnporr inte räcker för att dömas till grovt barnpornografibrott. Däremot har han också spridit grova bilder till ett stort antal personer.

I bedömningen av brottet ingår också att de flesta av kvinnorna, även om de enligt rätten måste ta ansvar för sina egna handlingar, inte varit i psykisk balans. Mannen har "utnyttjat deras dåliga psykiska tillstånd och längtan efter mänsklig närhet".

Rätten skriver vidare att utan 43-åringen hade troligen de allra flesta av kvinnorna aldrig kommit i kontakt med barnporr.

Enligt Lars-Erik Bergström, lagman vid Falu tingsrätt, har rätten följt praxis vid bedömningen av påföljden.

– Villkorlig dom och böter är normalstraff för barnpornografibrott som inte är grovt, säger han till TT.

En av kvinnorna har, utöver att ta emot bilder, dessutom skickat nakenbilder på sina barnbarn till mannen. Rätten finner det bevisat att bilderna är barnpornografiska, åtminstone i samma ögonblick som de skickades eftersom kvinnan visste om mannens intresse för barnsex.

Finns det inte möjlighet att döma till fängelse ens i ett sådant läge?

– Formellt kan det bli så. Men man kan byta ut det mot villkorlig dom. Det handlar bland annat om återfallsrisken och straffvärdet, säger Bergström.

Att mannen har utnyttjat kvinnorna försvårar hans situation, enligt Bergström. Däremot påverkas inte kvinnornas domar av det.

– Vi påstår inte att de har blivit lurade. De har fullt straffansvar för det de har gjort, säger han.

Kvinnorna påstår sig alla ha varit ointresserade av barnporr. Ändå är de 23 kvinnorna åtalade i en barnporrhärva som är så ovanlig att den uppmärksammats internationellt.

Högst en procent av dem som ingår i barnpornografiska nätverk är kvinnor, enligt Interpol. Därför är fallet vid Falu tingsrätt unikt. Av de totalt 24 åtalade är 23 kvinnor.

– Ingen av dem har under rättegången sagt att hon är intresserad av barnporr. Huvudinställningen har varit att de inte velat ha bilderna, att de inte vetat vad det var för bilder och att de bara ville vara mannen till lags, säger kammaråklagare Niclas Eltenius till TT.

Så kallade chattloggar som tagits fram under förundersökningen ger en annan bild.

– När man läser konversationerna inser man att det är omöjligt att inte veta vad man ska få. Bilderna beskrivs både före de skickas och kommenteras efteråt, säger Niclas Eltenius.

Straffen han yrkat på uppfattas av många som låga: Ett års fängelse för huvudmannen, som åtalats för grovt barnpornografibrott, samt villkorlig dom och böter för kvinnorna.

– Det är ganska låga straff för den här typen av brott i Sverige. Jag kan hålla med om att man borde ge strängare påföljd, men det är en rättspolitisk fråga var man ska lägga miniminivån, säger Eltenius.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Eva Tedesjö

”Porridealen stör tjejers sexualitet”

”Porridealen har gjort att kvinnor tänder själva på att vara objekt”, säger två kvinnor som gjort kortfilm om porr. Porr påverkar inte bara den som tittar. 517 69 tweets 448 rekommendationer

Porren var det enda som fick Kalle att tända. Porrimpotens. 162 15 tweets 147 rekommendationer

För mycket porr påverkar hjärnan. Så går det till. 110 10 tweets 100 rekommendationer

Partier överens om friskolor

Alliansen, Socialdemokraterna och Miljöpartiet. ”Vi har haft väldigt olika uppfattningar”, säger Ibrahim Baylan, skolpolitisk talesperson för S. 6 5 tweets 1 rekommendationer

”Friskolorna har blivit en brännhet fråga.” Skriver DN:s Maria Crofts.

Foto: Stefan Wermuth / Reuters

Scoutledare ingrep vid yxmord på gata

”Du kommer att förlora. Medan flera personer flyde från platsen i panik konfronterade scoutledaren Ingrid Loyau-Kennett mördarna. 33 4 tweets 29 rekommendationer

Högerextremister i protest. Sammandrabbning med polis. 30 5 tweets 25 rekommendationer

Brittisk soldat mördad i London. Gärningsmän viftade med köttyxor. 65 7 tweets 58 rekommendationer

Foto: AP

Rasistiskt uttalande sårade Tiger Woods

”Smärtsamt och opassande.” Golfbråket mellan Tiger Woods och Sergio Garcia kulminerade under en middag i en rasistisk kommentar av spanjoren 1 0 tweets 1 rekommendationer