Efter tre år erkänns deras äktenskap

Publicerad 2009-04-15 23:30

Privat

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På onsdagen stod det klart att Lars Gårdfeldts och Lars Arnells äktenskap erkänns i Sverige, även retroaktivt. På onsdagen fick de beskedet från Skatteverkets jurist; deras kanadensiska äktenskap från 2006 kommer att föras in i de svenska registren.

– Jag är glatt överraskad. Jag ville verkligen inte ha en ny bröllopsdag, säger prästen Lars Gårdfeldt, som även tror att Svenska kyrkan kommer att låta viga enkönade par efter beslut vid höstens kyrkomöte.

Den 1 maj i år blir det möjligt för enkönade par att ingå borgerligt äktenskap. De som sedan tidigare är registrerade partner kan från samma dag ansöka om att omvandla sitt partnerskap till äktenskap, antingen direkt till Skatteverket eller efter en ceremoni med en vigselförrättare som i sin tur sänder in ändringen till Skatteverket.

Men något bevis på att man är makar kan man inte få förrän Skatteverket uppdaterat sitt datasystem, och det kommer troligen att dröja till i november månad. Till dess fortsätter man som registrerad partner.

Om man inte sedan tidigare är partner och gifter sig efter den 1 maj kan man få ut ett registerutdrag från folkbokföringen där man kallas makar. Hos övriga myndigheter kommer man att kallas registrerad partner fram till i november.

De två prästerna Lars Gårdfeldt och Lars Arnell vigdes av en präst i Kanada för tre år sedan. Men när de ville få sitt äktenskap registrerat i Sverige gjordes äktenskapet om till partnerskap. De överklagade beslutet ända upp till Regeringsrätten, utan framgång.

De var inte säkra på att deras äktenskap skulle erkännas denna gång heller. Men nu är de nöjda och ser fram emot kyrkans beslut i höst.

– Nu hoppas jag att många röstar i kyrkovalet. För alla medlemmar i Svenska kyrkan finns nu en reell möjlighet att påverka, säger Lars Gårdfeldt.

Ett annat par, Alf Karlsson och Johan Lundqvist, ingick registrerat partnerskap den 7 augusti 2004. Den 1 maj kommer de att vigas igen, av Miljöpartiets språkrör Maria Wetterstrand, för att bli makar.

– Det handlar för oss om att markera att vi hela tiden både känt oss som och sagt oss vara gifta. Då är det självklart att vi gifter oss på riktigt också. Inte bara som ett inregistrerat bolag, som det annars känns och låter som.

Det är även möjligt att kvarstå som registrerad partner utan att omvandla det till äktenskap. Från 1 maj blir det dock inte möjligt att ingå nya registrerade partnerskap.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 13 3 tweets 10 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.