Dubbelmördaren Anders Eklund kan misstänkas för att ha begått ett eller flera av närmare 400 ouppklarade våldsbrott i landet. Det visar polisens kartläggning av Eklunds liv.
Polisen har kartlagt Anders Eklunds liv i detalj innan han 2008 dömdes för mordet på Pernilla Hellgren i Falun 2000 och mordet på tioåriga Engla Höglund i Stjärnsund våren 2008. Syftet var att undersöka om Eklund kan ligga bakom flera ouppklarade brott.
Utredarna har gått tillbaka till 1987 då Eklund började köra lastbil och röra sig över hela landet.
Under kartläggningen, som omfattat åren 1987–2008, har polisen hittat 396 ouppklarade grova brott i landet som Anders Eklund skulle kunna misstänkas för. När brotten begicks befann Anders Eklund sig i eller i närheten av de aktuella områdena.
En mer noggrann analys av materialet visar att 86 ouppklarade grova våldsbrott begåtts inom en radie av sex mil från Anders Eklunds bostad. Det gäller brott begångna i Dalarna, Gävleborg och Uppsala län.
Granskningen visar att Anders Eklund rent teoretiskt kan ha begått ett eller flera av brotten. Sju av de åtta brott som Eklunds dömts för förövades högst sex mil från hans bostad.
– Vi har inte kunnat binda Eklund till några nya brott. Han har dock befunnit sig geografiskt på de här platserna och skulle kunna ha något med brotten att göra. Det handlar om brott mot kvinnor och barn och om liknande brott som han dömts för, säger kommissarie Anders Wretling, sektionschef vid Rikskriminalpolisen.
De berörda polisdistrikten har åter börjat titta på de ouppklarade brottsfallen för att se om Eklund kan knytas till något eller några av dem.
Granskningen av Eklunds liv har varit omfattande. Upplysningar om Eklund har hämtats från utredningar av de brott han dömts för, beslag, körjournaler, färdskrivarblad, internet och telefontrafik.
Polisen har jämfört hur Anders Eklund rört sig med över 10 000 ouppklarade brott.