Ekonomin styr inte föräldraledighet

Publicerat 2007-06-28 23:59

Det är viljan som avgör hur föräldrar delar på barnledigheten, inte ekonomin. Pengarna använder de bara som argument för att förklara varför de delat som de gjort. Det visar ett färsk undersökning som DN tagit del av.

Bild

Kalle Simonsson med dottern Doris.

Kalle Simonsson med dottern Doris. Foto: Lars Lidqvist

Taket i föräldraförsäkringen höjdes den 1 juli förra året. Anledningen uppgavs vara att fler pappor på så sätt skulle stanna hemma med barnen eftersom män tjänar mer än kvinnor.

Men taket har inte haft någon utjämnande effekt, visar grafiken här intill.

- Däremot har uttagen av föräldraledigheten ökat både för kvinnor och män i de högsta inkomstgrupperna, säger Niklas Löfgren, analytiker vid Försäkringskassan.

En färsk kvalitativ undersökning från Försäkringskassan, som ännu inte publicerats, visar att föräldrarnas vilja spelar en större roll än pengarna.

Tolv kvinnor och fjorton män från Borlänge och Stockholm som hade dagar kvar eller låtit dagar frysa inne valdes ut för att ingå i flera gruppdiskussioner.

I en diskussion användes arbetslöshet som argument för att den arbetslösa skulle vara föräldraledig. I en annan användes den som argument för att den andra föräldern skulle vara ledig.

Höjningen av taket i föräldraförsäkringen påverkar inte hur man väljer att ta ut sin föräldraledighet, hävdar Jörgen Isacsson. Han är föräldraledig med dottern Astrid, 14 månader. De har gått till lekparken på Nytorget i Stockholm där det förmodligen finns fler föräldralediga pappor än någon annanstans i landet.

Jörgen Isacsson har i stort sett delat ledigheten rakt av med Astrids mamma, trots att de vunnit på om han var hemma mer eftersom han tjänar 10.000 kronor mindre i månaden.

- Vi har inte räknat på det. Jag ser det bara som en stor fördel att få vara hemma och se Astrid göra framsteg.

Markus Lundkvist, pappa till Nikki, 16 månader, hävdar att han inte heller gjort några ekonomiska kalkyler. Han tjänar dubbelt så mycket som sin sambo varje månad.

- Men nej, vi har inte planerat efter att taket höjts, eftersom vi inte är så ekonomiskt beroende. Vi är bara glada att få vara hemma. Jag har kombinerat min föräldraledighet med semestern så att jag blir ledig sex månader i sträck.

Kvinnor uppger oftare att de tar ut sin ledighet för att vara tillgängliga för barnen, till exempel när de ska till tandläkaren. Männen säger oftare att de vill göra roliga saker med sina barn på ledigheten.

Markus Lundkvist säger att han vill ha kul med sin dotter. Han är en typisk man eftersom han bakar ihop föräldraledigheten med semestern.

- Pappor är lediga kortare tid än mammorna. Därför vill de väl förlänga ledigheten genom att slå ihop den med semestern. Det är också trevligare att vara utomhus på sommaren. För papporna är det "nyare" att var hemma. Så de kanske tänker mer i banor av "ledighet", säger Markus Lundkvist.

Kvinnor bestämmer mer om hur ledigheten ska fördelas och män saknar detaljkunskaper för att kunna använda systemet efter sina önskemål, visar undersökningen.

- Det är inte papporna som inte vill vara lediga, utan mammorna som har monopol på familjelivet, säger Beatrice Forbes, mamma till Doris, 16 månader.

Hon och Kalle Simonsson sparar sina dagar till framtiden eftersom de lever på studielån.

- Vi skulle bara få lägstanivån om vi tog föräldraledigt och det kan man inte leva på.

Kalle Simonsson tror inte att höjningen av taket påverkar fler pappor att vara hemma eftersom det handlar om så litet pengar.

- Det handlar mer om vem som kan tänka sig att vara borta från jobbet och avstå från att göra karriär.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord.

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterar alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 13

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 44

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 24

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 150

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 16

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 26

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken. 1

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen. 1

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 27

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11