Eld utbröt i kabinen i SAS-plan

Uppdaterad 2010-03-13 00:20. Publicerad 2010-03-12 22:33

Foto: Johan Nilsson / Scanpix Det plan av typen ATR 42-500 som nödlandat på Sturup efter brand ombord parkerat vid en gate.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett flygplan från SAS som startat på Kastrup och var på väg till Litauen tvingades på fredagskvällen avbryta flygningen och landa på Sturups flygplats i Malmö sedan eld utbrutit i kabinen.

– Planet landade 22.17. Elden ska vara släckt och ingen har skadats. Vi vet inte vad som orsakat branden, säger flygräddningsledare Katarina Leijonberg till TT.

Det fanns 33 personer ombord.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.