Mutmisstankarna i Göteborg

En tredje polisanmäld i muthärva

Publicerad 2010-09-24 17:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En tredje anställd vid kommunala bostadsbolaget Poseidon har nu polisanmälts i mutaffären i Göteborg. Det sker på initiativ av statsåklagare Nils-Eric Schultz som utreder muthärvan som växer sig större för var dag.

– Vi har en tredje person som är misstänkt i Poseidon. Och det gäller samma brott som för de två andra, grovt mutbrott och grov trolöshet mot huvudman, säger Schultz.

”Oerhört frustrerande”, säger Poseidons vd Anders Söderman.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 13 3 tweets 10 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 17 5 tweets 12 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.