I dag betraktar Arawn Repka sig som könsneutral. Hon är omålad, klädd i svart linne, bylsiga byxor och träningsskor. I morgon vill hon kanske hellre betona sin manlighet och klär sig i skjorta och jeans, målar lite skägg och buskigare ögonbryn. Eller så är det kvinnan i henne som tar över - då blir det kanske kjol och högklackat.
Arawn Repka föddes som flicka, och för enkelhetens skull kallas Arawn för just "hon" när DN skriver om henne.
Som intergender (person med könsneutral identitet), bisexuell och transvestit har Arawn Repka många valmöjligheter.
Men detta är inte bara av godo. Flera internationella studier har visat att transpersoner, homo- och bisexuella mår sämre än befolkningen i övrigt. De drabbas av depressioner och ångest. Självmordsförsök är inte ovanliga.
I Sverige saknas kunskap om hur dessa personer mår och hur de lever. Folkhälsoinstitutet har därför fått i uppdrag av regeringen att undersöka deras hälsotillstånd.
- Vi vill se hur de här grupperna mår, hur de lever och föreslå åtgärder för vad som kan förbättra deras livssituation, säger institutets utredare Karin Nykvist.
Det är jätteviktigt att de här studierna görs, menar Arawn Repka.
- Många av oss mår väldigt dåligt, säger hon.
Studien görs främst med hjälp av enkäter. I Folkhälsoinstitutets stora befolkningsenkät, som görs regelbundet, ställs nu för första gången en fråga om sexuell läggning. Dessutom görs en riktad webbenkät till homo- och bisexuella samt transpersoner.
En särskild studie görs också på transgenderidentiteterna, dit Arawn Repka hör.
I helgen hålls dessutom Sveriges första transkonferens i Båstad. Arawn Repka är en av arrangörerna.
- Vi hade trott att vi skulle få ett 50-tal anmälningar. Nu är vi uppe i 120, det är fantastiskt. Konferensen behövs för att stärka identiteten hos transpersoner och samhörigheten inom gruppen. Trots att vi är en heterogen grupp har vi liknande problem.
Könsöverskridare som Arawn Repka är den grupp som forskarna vet minst om. Arawn Repka är dessutom övertygad om det är de som mår sämst. De homo- och bisexuella har det lättare att bli accepterade i dag.
- Att vara transperson är fortfarande så tabubelagt och fullt av skuld och skam att många är rädda för att bli utstötta om de berättar. Därför stannar vi betydligt längre "i garderoben" och det mår många dåligt av. Det behövs mer information om oss, så att folk förstår vad trans handlar om. Det är enda vägen för att öak acceptans.
Efter flera depressioner vet Arawn Repka vet vad hon talar om. Hon är född i en kvinnas kropp, men insåg i början av tonåren att hon inte uppfattades av omgivningen som andra tjejer. Efter flera år av sökande och stöd från vänner inom förbundet RFSL:s ungdom insåg Arawn att hon är transvestit. De första 20 gångerna hon berättade för andra om sin transvestism blev hon så generad att hon rodnade. I dag känner Arawn sig däremot stolt över att vara den hon är.
- Jag känner mig själv och jag har bra vänner omkring mig. Ja, jag mår bra.
Resultatet av Folkhälsoinstitutets studier ska presenteras för regeringen i november.