Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

“Ett vackert och fint bröllop”

Publicerad 2009-03-17 10:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Håkan Pettersson, chef för Hans Majestät Konungens militära stab, får befälet över kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllop. Han har tidigare varit kungens adjutant och kallas bröllopssamordnare.

Finns det några likheter mellan att planera ett militärt fälttåg och ett kungligt bröllop?
- Det är en stor operation det här också, med mycket logistik.
 

Varför valde kungen dig för uppdraget?
- Jag har erfarenhet av komplicerade övningar i försvaret så det var nog därför kungen utsåg mig.
 

Hur kommer arbetet med förberedelserna att gå till?
- Jag är rätt så ensam, men har en stor organisation omkring mig. Det gäller att ta till sig den kompetens som finns, och kanalisera kunskapen i rätt riktning. Mot slutet kan jag behöva förstärkning.

Hur balanserar man allmänintresset mot parets egna önskemål?
- Det här ska bli ett minne för alla inblandade, och även sätta Sverige på kartan. Kronprinsessan får stort inflytande, men därutöver blir det en del extra pompa och ståt. Förhoppningsvis blir det ett vackert och fint bröllop med statsceremoniella inslag.
 

Vem ska betala kalaset?
- Det vet jag inte ännu, jag tillsattes i går.
 

När får vi veta vilken dag som bröllopet äger rum?
- Det ska inte dröja länge.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.