EU trappar upp kritiken mot licensjakten på varg. Så länge arten är hotad ska djuren inte jagas, anser kommissionen. Om regeringen inte rättar sig efter reglerna inom två månader dras Sverige inför domstol.
– Vi är fortfarande inte övertygade om att Sverige har en plan för att skydda vargpopulationen, säger Joe Hennon, talesperson för EU:s miljökommissionär Janez Potocnik.
EU:s ifrågasättande av den svenska vargpolitiken har pågått sedan i fjol. Den 27 januari i år skrev kommissionen en formell underrättelse om att Sverige bröt mot reglerna.
Trots en dialog med regeringen kommer nu kritiken i ett andra steg, i form av ett så kallat motiverat yttrande – det sista steget före EU:s domstol.
Framför allt är kommissionen bekymrad över den upprepade licensjakten och att det finns ett tak på hur många vargar som ska finnas i Sverige.
– Licensjakten är inte förenligt med EU:s regler. Man kan få jaga enskilda vargar som till exempel är hot mot boskap, men man kan inte ha en allmän jakt, säger Hennon.
Anmälan till kommissionen kommer från en rad organisationer, bland annat Naturskyddsföreningen, WWF och Djurskyddet i Sverige.
– Vi ser det som oerhört viktigt att det här ärendet verkligen blir prövat och granskat ordentligt, säger Ann Dahlerus, generalsekreterare i Svenska Rovdjursföreningen, som också stod bakom anmälan.
Miljöminister Andreas Carlgren (C) vill inte svara på frågor om den fortsatta kritiken. I ett pressmeddelande skriver han att Sverige ska återkomma med en plan som bland annat tar upp taket för skjutna vargar och hur den genetiska förstärkningen ska gå till.
Regeringen har nu bara två månader på sig att ändra sin vargpolitik. Om kommissionen inte blir nöjd dras Sverige inför domstol, enligt Hennon.
Finns det något Sverige kan göra för att få fortsätta med licensjakt?
– När vargpopulationen inte längre är hotad, då kan det bli möjligt att fortsätta med jakten, säger Hennon, som dock inte vill specificera vad det betyder i antal vargar.