EU-utskott röstade mot köttklister

Uppdaterad 2010-04-27 16:50. Publicerad 2010-04-27 10:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det så kallade köttklistret blev nerröstat i Europaparlamentets miljöutskott. Bra, tycker den svenske jordbruksministern, trots att Sverige tidigare röstat för den omdiskuterade tillsatsen trombin.

Med dess hjälp kan mindre köttbitar sättas ihop till något som ser ut som äkta filéer.

– Det är en onödig sak att använda. Det riskerar att missleda konsumenterna. Köttet tas tillvara ändå, jag ser inte konsumentintresset, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson (C).

Nu blir det omröstning i hela parlamentet, troligtvis i maj.

Att resolutionen mot trombin fick så starkt stöd i utskottet, 31 ledamöter röstade för den och 21 emot, talar för att det kan gå likadant i parlamentsomröstningen, menar den svenska socialdemokraten Åsa Westlund, som utformat den.

– Jag är positivt överraskad. Nu finns det goda förutsättningar för att det här ska antas av Europaparlamentet också. Konsumenterna ska slippa att bli lurade, säger hon.

Tidigare har Erlandsson i en riksdagsdebatt förklarat sig nöjd med EU-kommissionens ja till trombin, eftersom beslutet innebar krav på tydlig märkning och förbud mot att använda det i restaurangmat.

– Jag är nöjd med detta förhandlingsresultat, sade han då.

Men han är ännu mer nöjd om det inte blir något godkännande alls, förklarar han nu. Hans partikamrat Lena Ek i Europaparlamentet har deklarerat att hon tänker rösta nej till trombin.

Erlandsson hävdar att den svenska regeringen är enig om att ”den grundläggande linjen” är att säga nej till trombin, men det vill inte moderaten Sofia Arkelsten i riksdagens miljö- och jordbruksutskott kännas vid.

– Vi har inte diskuterat någon grundläggande linje, säger hon till TT.

Det man varit enig om är att säga ja till trombin, men med tydlig märkning, hävdar hon.

Folkpartiets Europaparlamentariker Marit Paulsen har tidigare uppgett att hon kommer att rösta för trombin, men uppger nu att hon visst kan tänka sig ett förbud.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.