Roks-affären

Eva Lundgren kritiseras men frias

Publicerad 2005-12-15 21:34

Örjan Björkdal

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

UPPSALA. Genusprofessorn Eva Lundgren frias från anklagelserna om vetenskaplig ohederlighet. Men forskningen och hennes mest uppmärksammade teorier om våld mot kvinnor får mycket hård kritik.

– En del av Eva Lundgrens slutsatser är problematiska. Hon ifrågasätter inte sina egna resonemang och söker inte andra alternativ, säger professor Berit Hagekull, dekanus vid samhällsvetenskapliga fakulteten vid Uppsala universitet.

Det är Berit Hagekull som har beslutat att lägga ned utredningen om vetenskaplig ohederlighet. Grans­karna har inte funnit några tecken på att Eva Lundgren har förfalskat eller fabricerat materialet.

Men de har funnit mycket stora brister i hennes forskning inom de områden där hon har blivit som mest uppmärksammad. Hon har bland annat hävdat att våldsamma män är välfungerande och att det inte finns något samband mellan exempelvis alkoholmissbruk och våld.

Granskarna finner inget stöd för denna teori, inte ens i Eva Lundgrens egen forskning. De har haft svårt att få tillgång till det intervjumaterial som forskningen bygger på. Några av hennes viktigaste arbeten om mäns våld mot kvinnor bygger på intervjuer med ett tiotal kvinnor och män från starkt kristna miljöer i Norge. Eva Lundgren kritiseras för att dra generella slutsatser om mäns våld mot kvinnor från denna studie.

”Enligt vår bedömning tycks Lundgrens tolkningar alltför snabbt och utan problematisering gå i en viss riktning”, heter det i rapporten.

Granskarna har bland annat studerat ”Slagen dam”, en stor intervjuundersökning med tio tusen kvinnor i Sverige om deras erfarenheter av våld. Granskarna menar att intervjuerna vid en närmare betraktelse pekar emot Eva Lundgrens och de övriga författarnas teorier.
Eva Lundgren säger till DN att hon är lättad över att ha blivit friad från anklagelserna om rena förfalskningar i sitt arbete.

Däremot tar hon lätt på kritiken. Hon menar att de två granskarna, professor Margareta Hallberg vid Institutionen för idéhistoria och vetenskapsteori vid Göteborgs universitet och professor Jörgen Hermansson vid Statsvetenskapliga institutionen vid Uppsala universitet, inte är kompetenta att bedöma hennes forskning och att de verkar inom en annan tradition.

– De har utvidgat sitt uppdrag till ett luddigt begrepp om trovärdighet. De har helt andra ämnen och forskningsfält än jag. Därför bryr jag mig inte.

Hon har fått stöd från flera forskare, bland annat på DN Debatt i onsdags. Universitetets rektor Bo Sundqvist menar att det finns en stor klyfta bland forskare om hur forskning ska bedrivas. Han vill nu ”stimulera en tydligare diskussion kring den aktuella forskningen och verka för att Eva Lundgren i fortsättningen kommer att ingå i en större vetenskaplig miljö än den egna forskargruppen”.

Bo Sundqvist menar att den vetenskapliga diskussionen om Eva Lundgrens och andra forskares arbeten inte alltid har varit tillräckligt livaktig.

– Det finns ett underskott på diskussionen inom forskarsamhället, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.