Malmö. Vittnen och/eller mordvapnen. Det är vad som krävs för att polisen ska kunna lösa de många morden i Malmö. Det ska till en osannolik tur om polisen skulle råka få tag på de vapen som använts. Därför vädjar polisen gång på gång efter vittnen som kan ha sett eller hört något om morden.
När den misstänkta serieskytten greps för ett drygt år sedan var det efter ett anonymt tips från allmänheten. Spaningsledaren Börje Sjöholm fick frågan om polisen inte kunde klarat upp det själv.
”Vi poliser arbetar mest här i polishuset och vet inte allt som händer där ute. Vi är helt beroende av allmänhetens hjälp vid sådana brott”, svarade han.
Mordet på 10-åriga Helén Nilsson klarades också upp efter ett tips från allmänheten. Det var ett mycket vagt tips. Men kommissarie Monica Olhed spetsade öronen. Det ledde fram till att det då 15 år gamla mordet kunde klaras upp. Nu är Monica Olhed spaningsledare för utredningen om tisdagens mord på den 50-årige mannen i Malmö.
Hon har fått in tips om mordet från allmänheten. En lång, mörkklädd man, som rörde sig smidigt, lämnade mordplatsen springande. Kanske var det två män.
Men polisen tycks inte fått några avgörande tips, varken när det gäller 50-åringen eller den 15-årige pojke som mördades på nyårsafton.
När man frågar folk på Malmös gator om de skulle våga vittna svarar de flesta ja. Två invandrare säger att de bara skulle vittna anonymt, i hemlighet.
– Jag kommer från Irak och vill aldrig mer bli inblandad i något som kan orsaka hot eller våld, säger en 28-årig man.
En lite äldre busschaufför skulle också bara vittna anonymt.
– Jag skulle aldrig vittna i en rättegång. Då skulle dom kunna döda mig.
Börje Sjöholm, chef för länskriminalen i Malmö, säger att man har olika program för vittnesskydd. Hur dessa ser ut vill han inte säga något om. Det borde han kanske göra om allmänheten ska få någon tilltro till dem.
”För en vanlig Malmöbo är det ingen större fara att vittna, det är värre för de gängmedlemmar som eventuellt vittnar mot sina forna vänner”, har Börje Sjöholm sagt.
Den vanliga Malmöbo som vågar vittna mot en gängmedlem i en rättegång håller nog inte med. Inte när hon eller han ser den åtalades kamrater sitta på åhörarplats. Vittnet kan nog känna sig hotat även om den åtalades vänner bara sitter med armarna i kors och småler.
Anonyma vittnesmål accepteras inte i Sverige. Många talar om hur viktigt det är att våga vittna, men samhället gör väldigt lite för dessa modiga människor.