Falsk sköterska i Västertorp - polisen jagar stöldliga

Publicerad 2008-07-02 17:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kvinnan utgav sig för att vara distriktssköterska för att tränga sig in hos en äldre kvinna. Polisen misstänker att en liga riktat in sig på äldre offer.

Händelsen inträffade under onsdagseftermiddagen. Kvinnan, som sa sig vara distriktssköternska, lyckades inte ta sig in hos den äldre kvinnan som var väldigt tagen efter händelsen.

Det är bara en i raden av stölder eller stöldförsök som gjords i Söderort under året. Kriminalinspektör Tony Roshage, vid underrättelsetjänsten, har granskat omkring 50-60 stölder.

- Ett 20-tal av dessa visar samma mönster. Oftast är det en kvinna i 40-50-årsåldern som säger att hon kommer från Apoteket eller någon annan vårdinrättning, berättar Roshage.

Flera äldre har blivit erbjudna att ta blodtrycket. Samtidigt tar sig ytterligare en person in i bostaden. Ofta slutar det hela med att den äldre blir av med smycken och eller kontanter.

- Vi tror att det rör sig om en utländsk liga som har kopplingar till Sverige, säger Tony Roshage.

Knepen är många. Ibland har besökarna knackat på för att lämna en skriven lapp till en granne som inte är hemma. Då och då erbjuder sig personerna att bära in matkassarna genom porten.

- Troligen observeras de äldre vid någon centrumanläggning, sedan tar man reda på deras adress och ringer på porttelefonen, säger Tony Roshage.

Stölderna hos äldre har förekommit i Högdalen, Farsta centrum, vid Gullmarsplan och i Årsta. Liknande stölder har även noterats av polisen i Handen.

Tjuvarna har aldrig varit våldsamma men agerat väldigt bryskt för att ta sig in i bostaden.
- Vi tror att de har kopplingar till de män som lurat turister att växla pengar, säger Roshage.

Än är ingen person efterlyst och polisen spanar inte heller på någon.
- Vi kommer att gå ut till Apotek och vårdinrättningar för att informera om stölderna, säger Tony Roshage.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.