Familjeutspel stör Svensson

Publicerad 2002-07-11 23:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

VISBY. Okonkret, ofinansierat och oförankrat. Så kommenterar kristdemokraternas partiledare Alf Svensson centerns och folkpartiets förslag om familjepolitiken. Han tror dock att det ger möjlighet att värva nya kd-väljare.

I går var det kristdemokraternas dag i Almedalen. Men redan vid frukostkaffet sattes agendan av centern och folkpartiet, som tillsammans med tjänstemannafacket TCO lanserade ett förslag om pappabonus med 10 procents högre ersättning från föräldraförsäkringen.

Kristdemokraternas partiledare var märkbart irriterad under den pressträff där han kommenterade förslaget som publicerades på DN Debatt i går.

- Förslaget i artikeln är så dåligt genomarbetat att jag är imponerad över att den över huvud taget publicerades, sade Alf Svensson.

Kristdemokraterna har ett eget förslag om ett barnomsorgskonto som ger småbarnsfamiljerna upp till 3.300 kronor skattefritt i månaden, beroende på om och i så fall hur länge barnen är på daghem. Partiet står också bakom den gemensamma borgerliga linjen om att höja taket för den högsta ersättningen i föräldraförsäkringen.

- Det är bra för mig att få redovisa vår hållning i frågorna. Nu har vi ett vidare fält att skörda och det tycker jag är bra, sade Alf Svensson och syftade på höstens val.

Han tog också upp centerledaren Maud Olofssons påstående att kristdemokraterna är ett högerparti.

- Då vill jag påminna om att det bara är några veckor sedan centern gjorde gällande att de nästan uppfunnit vårdnadsbidraget, sade han.

Förutom familjepolitiken tog Alf Svensson upp homoadoptionerna och abortfrågan som exempel på andra områden där kristdemokraterna påstås ha drivit politiken åt höger.

- När det gäller homoadoptionerna har vi samma åsikt som en rad myndigheter. Är de högermyndigheter då? Och när det gäller aborterna har vi alltid ansett att det är kvinnan som ska bestämma.

I debattartikeln framhåller centern, folkpartiet och TCO att förbättringar i föräldraförsäkringen är ett sätt att minska stressen och sjukskrivningarna bland småbarnsföräldrar. Men Alf Svensson tror att det krävs mer genomgripande förändringar.

- Det är helt nödvändigt med en rehabiliteringsförsäkring och aktiviteter av rehabiliteringskaraktär, sade han.

Därför vill kd-ledaren att samtliga riksdagspartier ska formulera ett gemensamt förslag för hur fler sjuka svenskar ska kunna komma tillbaka i arbetslivet.

- Det vore klokt om vi kunde enas över blockgränserna om hur vi ska komma till rätta med problemet. Det här är inte en fråga för partipolitisk boxning utan ett område där vi snabbt borde söka samförstånd, sade Alf Svensson.

I sitt tal i Almedalen upprepade han kravet på att den statliga fastighetsskatten ska slopas och ersättas med en kommunal avgift på maximalt 2 600 kronor om året. Förslaget ska finansieras genom att reavinstskatten när bostaden säljs höjs från 20 procent till 25.

Alf Svensson tog också upp den svåra situationen för många äldre som är beroende av hjälp från andra för att klara sitt dagliga liv.

- Får vi en borgerlig regering i höst ser jag som en av de viktiga uppgifterna att förmänskliga äldreomsorgen, sade han.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 94 22 tweets 72 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen.

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 10 2 tweets 8 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.