Ett finländskt fartyg tappade på lördagen flera containrar i havet utanför Gotland. En av containrarna innehåller miljöfarliga ämnen.
Olyckan inträffade på förmiddagen på internationellt vatten söder om Gotland.
– Vad vi förmodar så har fyra containrar stått staplade på varandra på däck. Den understa kollapsade och det medförde att de tre andra trillade överbord, säger Annette Stedt, vakthavande befäl vid Kustbevakningen, till TT.
En av containrarna innehåller farligt gods. Enligt uppgift handlar det om fem ton brandfarliga ämnen, sju ton ämnen som är skadliga för den marina miljön samt åtta ton andra miljöfarliga ämnen.
Under lördagen sökte Kustbevakningens flyg efter lasten, men utan resultat. Det har också gått ut en varning till sjöfarten i området.
Fartyget är på väg till S:t Petersburg. När det väl är i hamn ska en utredning göras om olyckan som finländska myndigheter sköter.