Fildelningssajter mål för razzia

Publicerad 2012-10-02 13:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är fortfarande oklart vem eller vilka som låg bakom de omfattande nätattackerna mot svenska företag på måndagen. Inte heller vill polisen säga vad man är ut efter med sin razzia mot webbhotellet PRQ strax därpå. Enligt uppgift till DN.se rör det sig om en sajt och två nätverk för fildelning.

På måndagen väckte den svenska polisens tillslag mot operatören PRQ stor uppmärksamhet bland nätaktivister världen över. Bolaget startades av Gottfrid Svartholm Warg och Fredrik Neij som också drog i gång The Pirate Bay.

När fildelningssajten på måndagen försvann från nätet drog många slutsatsen att händelserna var sammankopplade, men enligt The Pirate Bays Facebooksida hade man problem med elförsörjningen. Mikael Viborg, PRQ:s vd, har flera gånger påpekat att PRQ inte längre har med The Pirate Bay att göra.

Enligt uppgift till DN.se är målet för husrannsakan att komma över fyra servrar. Två av servrarnas ip-nummer går till fildelningssajten tankafetast.com och de andra går till fildelningsnätverk, sannolikt privata och slutna. Brottsrubriceringen i förundersökningen är brott mot upphovsrättslagen.

Att The Pirate Bay drabbats av tillfälligt haveri beror, enligt en källa till DN.se, på ett strömavbrott efter en överhettning av ett mindre ställverk i de lokaler sajten drivs från. Oavsett orsak till husrannsakan och till The Pirate Bays otillgänglighet hotar nätverket Anonymous svenska myndigheter med repressalier i en ny film på Youtube.

– Vi har sett att ni gjort en räd mot The Pirate Bay och andra torrentsajter som nu är nere. Vi ser det som ett brott mot informationsfriheten och som protest mot räden har vi därför kopplat ner några svenska myndigheters sajter, säger den maskerade talesmannen.

Polisen genomförde sin husrannsakan hos webbhotellet PRQ i Stockholmsområdet på måndagseftermiddagen. Enligt företagets vd Mikael Viborg låg alltså intresset i fyra servrar och immaterialrättsbrott skulle vara orsaken. Först under tisdagen kan servrarna kan identifieras eftersom PRQ:s system låg nere på grund av ett tekniskt fel.

Tidigare på måndagen utsattes nämligen flera svenska myndigheters och företags sajter för överbelastningsattacker och var otillgängliga. Bland de drabbade fanns Swedbank, SEB, Försvarsmakten och TT. Men även PRQ drabbades. Bakgrunden till det ligger i en konflikt om obetalda fakturor från den tid Julian Assanges Wikileaks låg hos PRQ.

Nätverket Anonymous har tagit på sig ansvaret för tidigare överbelastningsattacker mot svenska myndigheter. Kopplingen mellan dessa och Sveriges rättsprocess mot Assange har varit tydligt uttalad. Nu hotar man i en ny video svenska staten med fler repressalier.

– Svenska myndigheter; ni vet vad vi är kapabla till och vad vi vill. Ni kan välja, säger en vitmaskerad person i videon.

Tipsa via e-post

Mer från förstasidan

Foto: Fredrik Bergqvist / Scanpix

Så hittade hon fram till kroppsdelarna

”Jag kände en stark intuition.” Marie-Louise Lindh ledde föreningen Missing Peoples sökande efter den försvunna kvinnan i Boden.

Kroppsdelar hittade utanför Boden. Polisen misstänker brott. 11 4 tweets 7 rekommendationer

Försvann 4 maj. Allt om sökandet efter den försvunna kvinnan i Boden.

Foto: AFP

100 år gammal låda innehöll dinosaurie

När de anställda på Berlins historiska museum öppnade den bortglömda lådan bjöds de på en rejäl överraskning. ”Det lilla monstret.”