Urban Ahlin började med att ge en hård pik för att utrikesdeklarationen av misstag kort på tisdagen gjordes tillgänglig på regeringens hemsida. Därefter kritiserade han bland annat ”fjäsket” för Nato, bristen på linje gentemot Ryssland och ointresset för det systematiska våldet mot kvinnor i konfliktområden.
– Bildt tycker inte att Sverige ska ha ett generalkonsulat i världens huvudstad New York, men det var viktigt för honom att sätta en svensk ambassadskylt på Natohögkvarteret i Bryssel, sade socialdemokraten Ahlin.
Carl Bildt påstod i sitt svar att ”polemikern” Ahlin hade sagt att han vill stänga Natobeskickningen, vilket vore ”dumt och oansvarigt” och skulle försvaga Sveriges inflytande.
– Jag tror en del kvinnor i salen känner igen viss härskarteknik här, svarade Ahlin i sin andra replik.
– Sade jag att vi skulle stänga Natodelegationen? Nej. Bildt byggde hela sitt svar på en lögn.
Urban Ahlin vände också Carl Bildts tal om ”polemik” mot utrikesministern själv, som sade så här om oppositionens förmåga att nå en samlad utrikespolitik:
– Vi har fått en tydlig utrikespolitik och har bidragit till att göra Europa starkare i världen. Ni vill ersätta detta. Vi riskerar att få en utrikespolitik som tyngs ner av Castrokramare och talibantolererare.
Den rödgröna oppositionen presenterade på onsdagen sin alternativa utrikespolitik i ett 20-sidigt dokument. Bildt höll fram dokumentet i talarstolen och pekade på att två vitala delar saknas: EU och Afghanistan.
– Detta finns inte med, för de är djupt, djupt, djupt oeniga. Hur ska denna rödgröna röra kunna driva en gemensam utrikespolitik? undrade Bildt.
Urban Ahlin gav flera exempel på hur Sverige svajat i sin relation till Ryssland: ömsom undfallande, ömsom hård (Bildt gjorde ”hårresande” jämförelser mellan Ryssland och Nazi-Tyskland efter Georgienkriget).
Han bad flera gånger utrikesministern svara ja eller nej på frågan om Folkpartiets hårdare försvarslinje också är regeringens linje – exempelvis att utreda svenskt Natomedlemskap och att delta i Natos försvarsplanering för Baltikum. Men han fick inget svar.
Miljöpartiets Bodil Ceballos sköt in sig på klimatfrågan och Arktis:
– Jag trodde inte mina öron när jag hörde Sveriges regeringschef säga att det inte skulle bli något bindande avtal i Köpenhamn – redan innan mötet hade börjat. Sämre utgångspunkt för förhandlingarna kan man inte tänka sig.
Hon krävde också att Sverige verkar för internationella regler för skydd av Arktis med sina naturresurser.
– Den bästa oljan och gasen är den som aldrig utvinns.
Hon fick visst stöd för tanken på Arktisreglering av utrikesministern.
Vänsterns Hans Linde avfärdade kritiken mot att oppositionens utrikespolitik inte hänger ihop.
– I vår överenskommelse i dag ger vi 64 besked om hur Sverige skulle bli en konsekvent röst i världen. Jämför det med en solospelare som har en egen blogg, sade Linde.
Urban Ahlin avslutade sitt sista inlägg med att trots allt ge beröm till regeringen på två punkter: arbetet för partnerskap med Östeuropa och Mellanösternpolitiken under EU-ordförandeskapet.