Fler internatskolor kritiseras

Uppdaterad 2011-12-15 12:58. Publicerad 2011-12-15 11:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De båda riksinternatskolorna i Gränna och Sigtuna kritiseras av Skolinspektionen för att elever utsätts för kränkande behandling.

Grennaskolan får också kritik för att skolans ordningsregler har karaktären av bestraffning och är för tuffa. Kritiken mot Sigtuna Humanistiska Läroverket handlar främst om en kultur av "kamratfostran" och kränkande initiationsriter.

Tidigare har den tredje riksinternatskolan, Lundsberg, kritiserats för sin otrygga miljö.

Grennaskolan framstår på många sätt som en bra skola, skriver Skolinspektionen och konstaterar samtidigt att det förekommer kränkningar på skolan och elevhemmen. Det handlar om nedsättande uttalanden, utfrysning och våldsincidenter.

Både personal och elever som Skolinspektionen talat med hävdar att det inte förekommer kamratfostran. Sådana uppgifter finns dock i en anmälan till Barn- och elevombudet.

Skolinspektionens kritik mynnar ut i ett föreläggande om att skolan måste komma tillrätta med kränkningarna. Men skolan åläggs också att ändra sina ordningsregler och disciplinära åtgärder. Tre överträdelser av reglerna kan nämligen leda till att eleven inte får bo kvar på internatet och fullfölja sin skolgång – relegering. Men det är inte tillåtet att permanent förvisa en elev. I det här fallet rör det sig dessutom om elever som befinner sig i en särskild beroendesituation, konstaterar Skolinspektionen och syftar på att många av eleverna har sin familj utomlands.

Kritiken mot Sigtunaskolans Humanistiska Läroverket (SSHL) handlar främst om den kultur av "kamratfostran" som funnits och som ibland dyker upp igen. Det kan handla om olika "lekar" eller "riter" eller att äldre använder yngre elever som uppassare. Skolans ledning bekämpar denna tradition "men stöter ibland på motstånd från föräldrar och elever, som tvärtom förväntar sig att traditioner ska leva vidare", skriver Skolinspektionen.

Kritiken mot SSHL handlar också, som för Grennaskolan, om att elever inte får stängas av för gott.

SSHL har knappt 500 elever, varav hälften bor på internatet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 116 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer