Ensamkommande flyktingbarn

Fler kommuner tar emot asylsökande barn

Uppdaterad 2010-06-20 06:55. Publicerad 2009-12-07 16:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Floden av ensamkommande asylsökande barn från världens värsta krigshärdar sinar inte. Nu går ytterligare två kommuner med på att ta emot dem: Gävle och Norrköping.

De kommuner som är förstainstans, så kallade ankomstkommuner, ökar från fyra till sex sedan Migrationsverket kommit överens med Gävle och Norrköping.

Trycket är hårt på dem som tidigare ställt upp, eftersom det rör sig om cirka 600 barn från framför allt Somalia och Afghanistan som väntar på att bli överförda till så kallade anvisningskommuner. Det är först där som deras asylärenden prövas, även om Migrationsverket nu överväger att börjar utreda fall redan i ankomstkommunerna.

Generaldirektör Dan Eliasson hoppas dock och tror att man får loss fler anvisningskommuner nu.

– Inte minst efter den diskussion som varit kring Vellinge ser jag större beredvillighet att hjälpa till än tidigare, säger han till TT.

För två veckor sedan tände någon en eld intill ett transithem för ett 30-tal ensamkommande barn i den skånska kommunen. Det hade öppnat på uppdrag av Malmö stad. Den moderata kommunledningen i Vellinge togs på sängen och reagerade ilsket på hemmet, men har sedan svängt i frågan.

Migrationsverket kan tvinga kommuner att ta emot asylsökande, om så krävs. Under första kvartalet nästa år ska antalet ankomstkommuner ha ökat till tio, säger generaldirektör Dan Eliasson – med eller utan tvång.

I år väntas antalet ensamma barn som kommer till Sverige landa på 2.400, och ingen minskning skönjs för nästa år. Migrationsverket ser också en tendens till att barnen blir yngre – ett tecken på hur svår situationen är i ursprungsländerna, bedömer Eliasson.

Han nämner särskilt hur beväpnade grupper tvångsrekryterar unga grabbar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.