Läkarstämman i Stockholm

Fler misshandlade barn upptäcks

Publicerad 2003-11-28 19:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dubbelt så många fall av barnmisshandel upptäcks nu på Astrid Lindgrens barnsjukhus i Stockholm som för ett år sedan. Varje månad tar sjukhuset emot ett allvarligt skadat spädbarn, där barnmisshandel misstänks.

För ett år sedan startade misshandelsgruppen vid sjukhuset, Mio-gruppen, för att förbättra rutinerna.

Gruppen har utformat ett rutindokument där läkare kan följa ett särskilt schema för att komma fram till skadornas orsak.

- Lagtexten är solklar, sade Olof Flodmark, docent och ordförande i Mio-gruppen, vid läkarstämman på fredagen. Anställda inom vård, skola och omsorg har en plikt att anmäla misstanke om barnmisshandel till socialtjänsten. Men ibland är det svårt att påvisa misshandel, särskilt när det gäller små barn och det är ångestfyllt att anmäla.

Utbildning för personal på barnavårdscentraler, förskolor med flera grupper och vårdprogram med fasta rutiner att följa kan minska oviljan att anmäla och öka säkerheten.

Antalet anmälningar om barnmisshandel har ökat i hela landet. Det beror sannolikt på att benägenheten att anmäla har ökat. Samtidigt är mörkertalet ännu stort och enligt Socialstyrelsens bedömning går det två barn som inte anmäls på varje anmälan.

Enligt Brottsförebyggande rådet anmäldes misstänkt barnmisshandel av 100 barn mellan 0 och 6 år per månad under tredje kvartalet i år och 500 i åldrarna 7-14 år.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 116 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer