Ännu fler piloter än hittills riskerar att somna ofrivilligt under flygning på grund av trötthet och utmattning. Det blir sannolikt resultatet av EU:s nya bindande lagförslag, varnar Svensk pilotförening.
Lagförslaget kommer trots larmet från fackförbundet Svensk pilotförening, som DN tidigare rapporterat, om att hälften av piloterna somnat i cockpit och att 70 procent av dem gjort felgrepp på grund av trötthet. 80 procent anser att de nuvarande reglerna utgör en säkerhetsrisk.
Easa, EU:s byrå för luftfartssäkerhet, har nu ändå bestämt att sträcka ut arbetspassen för piloterna ännu längre – till 16 timmar vid förseningar. EU:s förslag har redan tidigare orsakat upprördhet och oro även hos andra pilotföreningar i Europa, som hävdar att det är just vid förseningar som piloterna redan är som tröttast.
– Man är farligt trött efter 14 timmars tjänstgöring visar oberoende medicinska studier som Easa har låtit göra. Att Easa nu ändå vill sträcka ut tjänstgöringstiderna till 16 timmar är anmärkningsvärt, säger Gunnar Mandahl, ordförande för Svensk pilotförening och flygkapten, till DN.
Häromdagen kom en annan varning – för lågprisbolag som Ryanair. Flera av bolagets piloter som SVT talat med varnade för att Ryanairs tuffa arbetsvillkor kan vara en fara för flygsäkerheten. ”Falska anklagelser”, sade Ryanairs kommunikationschef Stephen McNamara men medgav att företaget ifrågasätter sjukskrivningar.
När det gäller den hittillsvarande delen av Easas lagförslag, har den förkastats av både Svensk pilotförening och ECA, den europeiska pilotföreningen. Den sätter gränsen för ett planerat arbetspass vid 13 timmar. Två gånger i veckan kan det vara 14 timmar. Vid förseningar kan arbetstiden utökas till 15 timmar.
Svensk pilotförening har försökt få den ändrad. Lagförslaget är bindande för alla EU-länder om det slutligen antas av EU-parlamentet.
– Det är nu en avgrundsdjup klyfta mellan USA och EU i fråga om flygarbetstiderna. USA har blivit avsevärt mer restriktivt i fråga om tjänstgöringstidernas längd och utformning än EU, säger Gunnar Mandahl.