Fler tvekar om ny kärnkraft

Publicerad 2009-02-20 23:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stödet för regeringens förslag att kunna ersätta gamla kärnkraftverk med nya är fortsatt starkt bland svenska folket, enligt en ny DN/Synovate-mätning, även om ja-sidan har försvagats sedan förra mätningen.

När förhandlingarna mellan rege­ringspartierna och oppositionen nu går in i sitt slutskede stöder 55 procent av väljarna förslaget att öppna för att det byggs nya kärnkraftverk som ersättning för de gamla. 27 procent säger nej till förslaget medan 18 procent är osäkra eller inte vill svara.

Det är övervikt för regeringsförslaget bland samtliga borgerliga partiers och Socialdemokraternas väljare. Endast bland Miljöpartiets och Vänsterpartiets väljare är det övervikt emot.

I DN/Synovates mätning veckan innan var stödet för regeringsförslaget något större, 62–28. Andelen osäkra har ökat på bekostnad av jasidan, men andelen som är emot har inte förändrats.

Det är främst bland Kristdemokraternas och Socialdemokraternas väljare som andelen osäkra ökat mellan de två mättillfällena. Bland S-väljarna var stödet för regeringsförslaget 57–33 i den förra mätningen, jämfört med 44–33 i den nya mätningen. Bland KD-väljarna har skillnaden mellan ja- och nejsidan minskat från 75–23 till 60–18.

I den förra mätningen hade Synovate ställt två frågor om kärnkraften och räknat samman svaren, dels om vad väljarna ansåg om Folkpartiets tidigare förslag att bygga nya och även öka antalet kärnkraftverk, dels vad man ansåg om regeringens kompromissförslag att öppna för att ersätta gamla kärnkraftverk med nya.

Den mätmetoden har ifrågasatts på ett par ledarsidor, något Synovates opinionsanalytiker Nicklas Källebring avvisar.

– Mätningen är gjord helt enligt vetenskapliga metoder. Den som menar att man inte kan sammanställa svaren måste hävda att det finns väljare som är för Folkpartiets förslag att bygga nya kärnkraftverk men är emot regeringens förslag att bygga nya för att ersätta de gamla. Det är fullständigt ologiskt.

– Den här nya mätningen där vi enbart ställt en fråga om man är för eller emot att ersätta gamla kärnkraftverk med nya ger dessutom samma opinionsbild.

I Synovates mätning för DN har 1 039 personer intervjuats under perioden 16–19 februari.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.