Fler vill förbjuda slöja i skolan

Publicerat 2007-09-26 08:47

De flesta svenskar har en positiv syn på invandrare, enligt en ny undersökning från Uppsala universitet. Samtidigt anser hälften av de tillfrågade att tjejer ska förbjudas att använda slöja i skolan.

Merparten av de som deltog i Mångfaldsbarometern, en enkätundersökning som Uppsala universitet har utfört sedan 2005, säger sig ha goda erfarenheter av sin kontakt med invandrare. Sju av tio tycker dessutom att de ska ha samma sociala rättigheter som infödda svenskar.

- När det gäller denna positiva inställning till att invandrare till exempel ska ha lika lön för lika arbete skiljer sig Sverige mycket från andra länder. Vi har en stark facklig tradition och lagar mot diskriminering som bidrar till denna inställning, säger Orlando Mella, docent vid sociologiska institutionen vid Uppsala universitet, som är en av dem som har utformat Mångfaldsbarometern.

Men samtidigt vill allt fler förbjuda tjejer och kvinnor att bära slöja i skolan eller på arbetsplatsen. Hälften, eller 49,8 procent, säger i år att de vill förbjuda slöjor. För tre år sedan instämde 43 procent helt eller delvis i detta påstående.

- Man säger att "kom gärna hit, men ni måste anpassa er till de svenska vanorna". Tydliga religiösa symboler som slöjan uppfattas som så pass främmande att man tar avstånd, säger Orlando Mella.

Att Sverige är ett sekulariserat samhälle är också en del av förklaringen till den alltmer negativa inställningen till slöjan. Orlando Mella menar också att massmediernas sätt att rapportera om islam och muslimer också påverkar en del.

En majoritet tror dessutom att muslimska kvinnor i Sverige är mer förtryckta än andra kvinnor i landet.

- Vi har en bild av att kvinnor inom grupper som vi betraktar som mycket traditionella och religiösa är mer förtryckta än andra, säger Orlando Mella.

Hela 67 procent av de tillfrågade i undersökningen anser till och med att vissa invandrargrupper inte kan integreras i den svenska kulturen.

- Det är väldigt intressant att se svaren om vilka som anses vara invandrare och vilka som inte gör det. Grupper som norrmän, finländare, tyskar, amerikaner och engelsmän ses inte som "invandrare" medan somalier, romer och araber gör det.

- Men det här beror inte på avstånd, att ju längre bort desto mer främmande, utan på flera andra samverkande faktorer, och vilka band vi har till olika kulturer, säger Orlando Mella.

Undersökningen Mångfaldsbarometern, som utförs årligen vid den sociologiska institutionen vid Uppsala universitet, presenterades under onsdagen. I år hade 1065 slumpmässigt utvalda personer ur den svenska befolkningen svarat på enkäten.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 112

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.