Astrid Lindgrens barnsjukhus har återigen slagit larm om att en privatperson olagligt omskär pojkar i hemmet. Socialstyrelsen drog in den misstänkte mannens tillstånd för omskärelse redan 2007, men nyligen har två pojkar kommit till sjukhuset med allvarliga skador.
– Den här personen måste stoppas. Det är brådskande, säger Marie Hansson, jurist på Socialstyrelsen.
Socialstyrelsen misstänker, eftersom namnet är detsamma, att den anmälde mannen är samma person som för två år sedan fråntogs sitt tillstånd för omskärelse i hemmet. Mannen har ingen svensk läkarlegitimation, men privatpersoner kan i särskilda fall få tillstånd att utföra ingreppet, dock inte på pojkar som är äldre än två månader.
De två pojkar som nu har skadats är betydligt äldre, födda 2001 och 2004. De har, på grund av skadorna som uppstått i samband med omskärelsen, tvingats genomgå operationer på Astrid Lindgrens barnsjukhus.
Ärendet har nu lämnats över till polisen.
– Det är ju illegalt det han gör. Nu handlar det om att föräldrarna ska vara beredda att vittna mot mannen, säger Marie Hansson.
Patrik Lillqvist, kriminalinspektör vid Citypolisens utredningsrotel, konstaterar att mannen misstänks för brott mot lagen om omskärelse av pojkar, alternativt misshandel. Inom kort kommer han att ta kontakt med de berörda föräldrarna.
– Det är alltid bråttom när barn är inblandade. Dessutom minns barn inte lika länge som vuxna, så vi måste prata med dem medan de kan berätta vad de varit med om.
Det var i augusti 2007 som den nu misstänkte mannen fråntogs sitt tillstånd att utföra omskärelser. Även då var det Astrid Lindgrens barnsjukhus som anmälde mannen eftersom läkarna inte ansåg att ingreppen utfördes professionellt. Då gällde utredningen sex pojkar som var äldre än två månader. Fyra eller fem av dem hade fått någon typ av infektion efter ingreppet, som utförts i pojkarnas hem.
I två av fallen var omskärelsen inte regelrätt utförd. Socialstyrelsen såg särskilt allvarligt på att mannen inte sett till att smärtlindringen utförts av en legitimerad läkare eller sjuksköterska.
Seden att låta omskära pojkar är mycket utbredd bland både muslimer och medlemmar av den judiska församlingen. Dock erbjuder inte Stockholms läns landsting ingreppet utan föräldrarna är hänvisade till privata kliniker. Där är trycket stort.
Sedan den nu misstänkte mannen förlorade sitt tillstånd finns det inom de muslimska kretsarna ingen privatperson som har tillstånd att göra omskärelser. Det gör det däremot inom den judiska församlingen. Maynard Gerber, judisk omskärare eller ”mohel”, har det senaste året även omskurit många muslimska pojkar.
– Förra året kom det 15–20 stycken, jämfört med 3–4 per år tidigare.
– Det är inte så konstigt. Den svenska sjukvården har inte ordnat det här på ett bra sätt för muslimer. De borde också ha tillgång till kompetenta omskärare överallt i Sverige.
– Men jag gör det aldrig på pojkar som är äldre än två månader. Det är stor skillnad på att göra ingreppet på ett litet barn och större pojkar. På äldre pojkar ska ingreppet absolut inte göras i hemmet, utan på sjukhus. Det kräver en annan teknik, och det krävs stygn. På spädbarn läker såret utan stygn.