Mordet på Engla
Flickans mobil har tystnat
Publicerat 2008-04-07 00:05
Polisen säkrar bilspåren på vägen till Englas hem.
Jonas Lindkvist
Ännu sent på söndagskvällen hade den försvunna tioåriga flickan Engla Juncosa-Höglund från Stjärnsund utanför Hedemora inte hittats.
I det här området i Stjärnsund letar polis och frivilliga
Bild

Engla Juncosa-Höglund, 10 år, försvann på lördagens eftermiddag. Foto: Privat
Mordet på Engla
- Senaste nytt
- ”Polisen i Dalarna har varken varit lat eller ointresserad”
- Mordutredningar ska förbättras
- Englas mamma JK-anmäler tidningar
- Blodspår kom inte från Eklund
- Inga höjda skadestånd till Englas anhöriga
- Skadestånd höjs inte för Englamordet
- Englas mamma anmäler åklagare
- Inget åtal för utredningsmiss
- Eklund överklagar inte domen
- Eklund överklagar troligen inte
Polisen fortsätter letandet under hela natten mot måndag med terrängfordon, bärbara värmekameror och hundar.
- Tolv poliser plus några hemvärnsmän kommer att vara igång i natt, säger säger Karl-Göran Karlsson, kommissarie vid polisen i Dalarna till DN.se.
Har ni fått in många tips?
- Det kan man lugnt säga. Allt ifrån siare som vet var hon finns till seriösa tips.
Flickan försvann på lördagseftermiddagen när hon skulle cykla från en fotbollsplan till hemmet cirka fem kilometer från Stjärnsund utanför Hedemora.
När flickan inte kom hem började modern leta efter henne och fann hennes cykel en bit in i skogen några hundra meter från hemmet. I närheten fanns även bilspår som säkrats av polisen.
- Men vi vet inte hur gamla de spåren är eller om de har med försvinnandet att göra, säger Sven-Åke Petters, pressansvarig vid polisen i Dalarna.
Den försvunna flickans mobiltelefon har också registrerats av en mobilmast.
- Men vi har ännu inte hittat den, säger Sven-Åke Petters, till DN.
Signalerna från telefonen upphörde dock sent på söndagseftermiddagen.
- Jag vet inte om det beror på att batteriet har laddat ur eller om det beror på att det är dåligt väder ute, säger Karl-Göran Karlsson, kommissarie vid polisen i Dalarna, till DN.se strax före midnatt.
Sven-Åke Petters berättar att polisen arbetar förutsättningslöst utifrån två teorier - att flickan blivit bortrövad eller att hon gått vilse.
Cirka 200 personer deltar i sökandet efter flickan, som kommer att fortsätta natten mot måndagen.
Polisen har koncentrerat spaningarna till ett fem kilometer stort område mellan flickans hem och fotbollsplanen i Stjärnsund. Poliser, hemvärnsmän och frivilliga deltog i sökandet.
Under eftermiddagen var det även tänkt att en helikopter med värmekamera skulle fortsätta att delta i sökandet men den fick problem på grund av dimma. Under natten mot måndagen kommer polisen att fortsätta sökandet med hjälp av bärbara värmekameror längs vägar i området.
Flickans far är bosatt i Spanien och Interpol försöker nå honom för förhör men det finns inga särskilda misstankar mot honom just nu.
- Vi befarar ju att hon har blivt bortrövad det är naturligt att vi hör fadern så att vi kan avfärda den teorin, säger Sven-Åke Petters.
Ännu vid midnat natten mot måndag hade man inte fått kontakt med fadern.
På lördagen var första gången som den tioåriga flickan cyklade ensam hem från fotbollsplanen. Sträckan är fem kilometer och flickans mamma hade telefonkontakt med henne till och från under färden.
Cirka 500 meter från bostaden kunde mamman inte längre få tag på flickan via telefon och ungefär där hittades senare cykeln.
De senaste personerna som såg flickan längs färdvägen är de som tog den mobilbild på henne som DN.se publicerar.
Flera tips har kommit in från personer som befann sig i området under kvällen.
- Men inget tips som lett till något genombrott i sökandet, säger Sven-Åke Petters.
Uppgifter om en ljusgrön Volvo som skulle ha synts till i närheten av fotbollsplanen har nu kunnat avföras, sedan föraren tagit kontakt med polisen.
- Flera personer har gjort iakttagelser om bilar på olika ställen i samband med försvinnandet, så vi kollar upp de vittnesmålen, säger Sven-Åke Petters.
I Hedemora har kyrkan och kommunen upprättat en krisgrupp.
- Det finns ett telefonnummer för kommuninevånare som de kan ringa till. Gruppen består tio personer från kyrkan, kommunen och psykiatrin. Den finns till för de som behöver någon att prata med, säger Erika Barreby förvaltningschef för vård- och omsorgsenheten i Hedemora kommun.
- Stämningen är tryckt. Folk är fokuserade på att söka efter flickan nu, säger Niklas Lång, präst i Husby församling.
Läs mer: Åtalen mot Eklund- detta har hänt
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.











