Förbjudet skaka hand på skola

Publicerad 2009-08-19 06:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För att minimera risken för spridning av svininfluensan har en skola i Borlänge förbjudit lärarna att ta eleverna i hand.

Rektorn har tillsammans med skolledningen fattat beslut om de nya direktiven. Lärarna upplever dock riktlinjerna som väl hårda, skriver Borlänge Tidning.

- Det blir svårt att göra sitt jobb som lärare om man inte ens får nudda eleverna, säger Johan Stålberg, som är klassföreståndare för en sjätteklass, till tidningen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.