Förlamad kvinnas respirator avstängd

Uppdaterad 2010-05-05 18:09. Publicerad 2010-05-05 17:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Respiratorn har stängts av för en totalförlamad kvinna som nyligen fick klartecken från Socialstyrelsen att få avsluta sitt liv, uppger Danderyds sjukhus.

På grund av sekretess vill inte Danderyds sjukhus lämna några ytterligare kommentarer mer än att kvinnan avled under onsdagen, säger Annakarin Svenningsson, pressansvarig på sjukhuset, till TT.

Den 32-åriga kvinnan lider av en medfödd neurologisk sjukdom och har varit bunden till en respirator sedan sex års ålder. I mars begärde hon att få sin respirator avstängd och att då få vara nedsövd. I april fick hon, och två andra personer som skrivit brev till Socialstyrelsen i frågan, beskedet att alla patienter som är beslutskapabla och psykiskt friska och som vill avbryta en livsuppehållande behandling ska få göra det. Patienten har då rätt att få sina symtom lindrade, exempelvis med sömnmedel eller ångestdämpande medicin.

– Lättnad. Lycka. Det går inte att beskriva vad jag känner, sade kvinnan till Aftonbladet i april efter Socialstyrelsens besked.

Barbro Westerholm (FP) är ledamot i Statens medicinsk-etiska råd (Smer). Hon anser att patienter ska få bestämma vilken behandling de vill ta emot.

– Den här kvinnan har legat i respirator i 25 år och hon vet precis vad hon talar om och vad hon vill och det måste man respektera, säger Barbro Westerholm.

Men det handlar inte om att avbryta behandlingar vind för våg. Sjukvården måste förvissa sig om att det är patientens uttryckliga vilja, menar Westerholm.

– Jag vet att den här kvinnan är mycket noggrant utredd och det är ingen tvekan om att det här är det hon vill. Hon har legat i respirator i så många år och hon vill inte fortsätta livet på det här sättet.

Hon tycker också att det är bra att avbrytandet av kvinnans behandling genomförs så skonsamt som möjligt.

– Det innebär att man söver kvinnan för att hon inte ska känna kvävningskänsla, säger Barbro Westerholm.

Hon menar att den etiska kritik som har riktats mot avbrytande av behandling, bland annat från handikapprörelsen, har handlat om personer som nyligen drabbats av skador. Men det är en annan fråga, som handlar om olika situationer – och gäller definitivt inte i fallet med kvinnan, påpekar Westerholm.

Läs mer: Patient får rätt bryta behandling

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer