Förlängd häktning begärd i Eksjöfall

Publicerad 2012-02-13 19:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Åklagaren begärde på måndagen ytterligare tre veckors häktningstid för de åtta män som är misstänkta för en gruppvåldtäkt på en kvinna i ett av Migrationsverkets boenden i Eksjö kommun.

Under tisdagen kommer omhäktningsförhandlingar att hållas mot fem av männen, medan övriga tre misstänkta har gått med på att sitta kvar i häktet, uppger P4 Jönköping.

Orsaken till begärd förlängning är att åklagaren väntar på provsvar från Statens kriminaltekniska laboratorium.

Tipsa via e-post

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer