Snökaoset och kylan

Försvaret fick bort snön snabbt

Uppdaterad 2010-02-25 08:01. Publicerad 2010-02-25 05:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Försvarsmakten röjde snabbt undan snön på bangården i Nässjö. Men SJ har fortfarande stora problem med förseningar och inställda tåg. I eftermiddag ges besked om helgens trafik. Samtidigt utfärdar SMHI nya vädervarningar i södra och västra Sverige.

Problemen fortsätter för SJ även om situationen förbättrats något. Många avgångar är fortfarande inställda och SJ:s resenärer får stå ut med en hel del förseningar.

– Banverket vill ha utglesad trafik och vi får till exempel bara köra varannan timme på sträckorna Stockholm–Göteborg och Stockholm–Malmö. De behöver tid för att hålla spåren rena från snö och is, säger Ronny Hörstrand på SJ:s pressjour.

Han erkänner att problemen även ligger hos SJ som inte hinner reparera tågen och få bort isen från dem.

Hur helgtrafiken kommer att se ut hoppas SJ kunna svara på i eftermiddag. Men redan nu går det att slå fast att trafiken kommer att vara reducerad.

– Vi ska ha ett telefonmöte med Banverket vid fem-sextiden. Vi måste samsas med godstrafiken om utrymmet och Banverket har hela bilden av situationen. När vi reducerar trafiken kommer vi att prioritera att köra tåg på sträckor med många resenärer.

Direkt efter mötet läggs information om helgtrafiken ut på SJ:s hemsida.

Under natten arbetade ett 60-tal frivilliga värnpliktiga och fem officerare från Ing 2 i Eksjö för att få undan snön på bangården i Nässjö. Arbetet var klart före utsatt tid och har som mål att få i gång godstrafiken.

Militären skottade fram ett 60-tal växlar som finns på det cirka en kilometer långa och 100 meter breda området.

– Vi har nu prövat dem och de verkar fungera, berättar den militäre insatsledaren majoren Mattias Johnsson.

Samtidigt har SMHI utfärdat nya vädervarningar. Enligt vädertjänsten finns risk för underkylt regn och snöfall i Skåne, Blekinge och Halland. Under dagen väntas regn på kalla vägbanor i området. I Västra Götaland och Värmland varnar SMHI för snöfall, men samtliga varningar är på den lägsta nivån.

Vädret medför risk för snöhalka på många vägar i södra Sverige och ishalka i de sydligaste landskapen, enligt Vägverket.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer