På måndagen varslade Försvarsmakten 500 anställda om uppsägning. Planerad uppsägningstidpunkt är i slutet av året. Försvarsmaktens personaldirektör varnar för ännu fler uppsägningar.
– Rent ekonomiskt har vi 1500-2000 personer för många i personal, säger Patrik Dahle.
Försvarsmakten planerar just nu att genomföra en omstrukturering som omfattar upp till 500 medarbetare. Planerad uppsägningstidpunkt är i slutet av året.
– Vi varslar 500 för att kunna lyckas med de uppgifter och krav som är ställda av regering och riksdag, säger Patrik Dahle, tillförordnad personaldirektör på Försvarsmakten.
Varslen är spridda över hela riket och främst inom områden som logistik, HR-avdelningen, och informationstjänsten.
Varslet omfattar även senare personalreduceringar i samband med att sjöstridskompanier i Malmö, Visby och Karlskrona avvecklas samt när flygverksamheten i Uppsala/Ärna förändras.
Berörda arbetsplatser är meddelade och nu väntar ett turordningsarbete om vilka personer som ska sägas upp. Därefter utreds omplaceringsmöjligheter enligt lagen om anställningsskydd (LAS). Huvuddelen av uppsägningarna kommer att ske i november i år och resterande i maj och november bästa år.
Patrik Dahle varnar för fler varsel de närmaste åren.
– Det här är bara början. Det kommer att bli ännu fler varsel, som det ser ut nu rent ekonomiskt har vi 1500-2000 för många i personal. Det har vi beskrivit för regeringen, om vi inte gör det här får vi inte ihop det hela, vi måste vidta stora åtgärder, säger Peter Dahle.