Muhammedkarikatyrerna

Försvarsadvokat: Besked om Vilks-gripna i kväll

Uppdaterad 2010-03-15 13:56. Publicerad 2010-03-15 10:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Senast på tisdagen måste domstolen i Waterford i Irland besluta om de tre män som är anhållna för mordplanerna på Lars Vilks. Men ett beslut kan komma redan under måndagseftermiddagen, enligt tidningen The Irish Independent.

Försvarsadvokaten Brian Chesser säger till TT att han tror att domstolen i Waterford kommer att lämna besked tidigt i kväll om huruvida den tänker begära de tre männen häktade.

– I så fall kan häktningsförhandlingen bli i morgon bitti, säger han.

Men polisen kan inte säga något om tidpunkten för ett eventuellt beslut. Polisen fokuserar enligt tidningen på den algeriske man som ska ha haft direktkontakt med Colleen LaRose, den kvinna som åtalas i USA för stämpling till mord på den svenske konstnären.

En av de tre männen, en libyer, som fortsatt förhörs under dagen, ska enligt uppgift i går kväll ha uppgett en falsk identitet när han greps. Den tredje mannen som fortfarande förhörs av polisen har kroatisk bakgrund.

Fyra andra personer, tre kvinnor och en man, som greps i förra veckan släpptes i fredags och i helgen.

Enligt The Irish Independent arbetar den irländska polisen Garda tillsammans med polis och underrättelsetjänst i tio andra länder. Experter inom den irländska polisen arbetar dessutom "dygnet runt"med att analysera dokument, datorer och mobiltelefoner som hittades i samband med gripandena i tisdags förra veckan i Waterford och Cork, enligt tidningen.

Den huvudmisstänkte på Irland är enligt medieuppgifter en 49-årig algerisk man. Han och en amerikansk kvinna bor på en lugn del av High street i Waterford i Irland. Mannen sitter fortfarande häktad, medan kvinnan släpptes i lördags. Hon är dock fortfarande misstänkt i utredningen.

När den 46-åriga amerikanskan Colleen LaRose, "Jihad Jane", var i Irland påstods hon ha träffat paret.

När TT frågar grannar i huset där paret bor om de känner till mannen och kvinnan svarare de att de inte vet något.

När TT:s reporter samtalar med grannarna dyker plötsligt en lång kvinna med heltäckade slöja, så kallad niqab, upp. Kvinnan har blå ögon och glasögon. När hon får frågan om det går att ställa några frågor, drar hon snabbt igen dörren och försvinner in i huset.

Läs mer: Reinfeldt: Jag har inte varit försiktig

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 36 0 tweets 36 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 215 28 tweets 187 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.