Staten tog in cirka 20 miljoner kronor i fortkörningsböter under en enda vecka, hastighetsveckan 23-29 april 2007. Det är med all säkerhet den högsta summan hittills på så kort tid.
Polisen satte under den veckan fast drygt 11.000 fortkörare runt om i landet.
Det är en ökning med drygt 3.000 fortkörare sedan förra årets hastighetsvecka, i oktober 2006. Då hade de nya, i princip fördubblade fortkörningsböterna just trätt i kraft. Med 8.000 ertappade fortkörare och ett snitt på uppemot 2.000 kronor i böter drog polisen och staten under den här oktoberveckan in cirka 15 miljoner kronor.
- Hastighetsveckan i april i år och den i oktober förra året är sannolikt nummer ett och nummer två i bötesrekord för fortkörning under en enda vecka, säger Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör vid Vägverket i Borlänge.
Det är de nya fasta trafiksäkerhetskamerorna, som nu är i gång runt om i Sverige, som ligger bakom den stora ökningen av antalet rapporterade fortkörare.
- Hastighetsveckan ingick i en så kallad speed control-vecka, en EU-gemensam fartkontrollvecka, där bland annat England, Frankrike, Tyskland, Italien och Grekland var med. Att så många åkte fast i Sverige var en kombination av intensiv övervakning från polisen och de nya hastighetskamerorna, säger Mattias Andersson, sektionschef på Rikspolisstyrelsen.
De nya hastighetskamerorna inger respekt hos bilisterna eftersom de är fullt synliga. De är dock inte alltid i gång och filmar. Till skillnad från de gamla kameraskåpen vid vägarna behöver personalen aldrig "tömma" eller sätta i gång kamerorna på plats, utan det sker helt automatiskt från polisens speciella Kirunaenhet.
- De är uppsatta i samarbete med Vägverket och på de 100 farligaste vägsträckorna i Sverige, säger Mattias Andersson.
- Kamerasystemet kommer så småningom att kunna klara av ungefär 200.000 böter på ett år. Hur mycket som dessutom tas manuellt är svårt att veta. Samtidigt ligger Sverige mycket långt ned på skalan när det gäller att ta fortkörare, säger Claes Tingvall på Vägverket.
- Holland tar till exempel ungefär 40 procent av sin befolkning varje år för fortkörning. I Sverige tar vi ungefär 3 procent. Vi ligger bland de lägsta i Europa. Vad de här kamerorna gör är att de ökar på antalet fordon som övervakas väldigt kraftigt. Samtidigt saktar folk ned väldigt kraftigt på de här kamerasträckorna, säger Claes Tingvall.